nie je podľa politikov v rozpore so zákonom.
"Určite ide o porušenie dobrých mravov. Bolo by asi vhodné niečo so zákonom urobiť," hovorí predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Vladimír Palko (KDH).
Podobný názor má aj poslanec HZDS a Palkov kolega z výboru Gustáv Krajči: "Mám pocit, že zákon nebol porušený. Tí ľudia by si to nedovolili. Zákon môžeme zmeniť, keď sa urobí poslanecký prieskum a analýza. Vtedy sa pod zmenu zákona pokojne podpíšem."
Deväťčlenná licenčná komisia rozhoduje o tom, či firmám pridelí licenciu na vývoz zbraní, alebo nie. Sú v nej ľudia dosadení ministerstvami hospodárstva, obrany, zahraničia, Úradu vlády. V licenčnej komisii a zároveň v dozorných radách firiem obchodujúcich so zbraňami boli Vojtech Pánik, František Blanárik a Dagmar Repčeková. Pánika aj Repčekovú vymenovalo ministerstvo hospodárstva, ale Repčeková sa z etických dôvodov svojho miesta v komisii vzdala.
Zákon hovorí, že člen komisie nesmie byť v orgánoch firiem vyvážajúcich zbrane rok po skončení ich zamestnania v štátnom orgáne. Neuvádza, že zákaz platí aj počas zamestnania v štátnom orgáne, preto sa nedá hovoriť o jeho porušení.
Bývalý minister obrany Pavol Kanis si myslí, že ak sú členovia licenčnej komisie zastúpení v štátnych firmách, nie je v tom žiadny problém.
"Keby boli v súkromnej firme, bol by mohol byť istý konflikt záujmov, aj keď sa im to nezakazuje."
Nezávislý poslanec a niekdajší náčelník generálneho štábu Jozef Tuchyňa:
"Neprekvapuje ma to, ale prekvapuje ma systém práce licenčnej komisie. Nemá ani platný štatút, ani rokovací poriadok. To je odraz svojvôle neriadenia niečoho bez vyvodzovania potrebných záverov. Všetky údaje, ktoré sa v médiách zverejňujú, sú podľa mojich poznatkov pravdivé."
Hovorca ministerstva hospodárstva Peter Chalmovský tvrdí, že nejde o žiadny konflikt záujmov, napriek tomu sa vláda bude na niektorom z prvých rokovaní v roku 2002 zaoberať novým štatútom licenčnej komisie.
"Odvolajú všetkých členov licenčnej komisie a vymenujú ďalších. Pripravuje sa aj novela zákona o obchodovaní s vojenským materiálom, čo bude dosť veľká novela."
Vedúci centrálnej koordinačnej jednotky boja proti korupcii Mário Virčík povedal, že konflikt záujmov pracovníkov štátnej správy bude riešiť aj nový zákon o štátnej službe, ktorý vylučuje akékoľvek konanie, ktoré by mohlo viesť k zneužitiu informácií alebo právomocí.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.