výrobcovia liekov uplácajú. Tí im neraz ponúkajú len to, na čo si lekári nezarobia a čo k svojej profesii potrebujú - odbornú literatúru.
Exminister zdravotníctva Tibor Šagát si myslí, že za predpisovanie drahých liekov si čiastočne môžu poisťovne samy. Výrobcovia sa bránia, že všetko, čo robia, je len súčasťou prepracovaného obchodného systému, lebo lieky sú tiež tovar.
Soňa Strachotová zo Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností povedala, že etický kódex nedovoľuje predajcom liekov, aby ponúkali lekárom peniaze. Podľa našich informácií však nie je ani hotovosť do vrecka lekára výnimkou.
"Poisťovne majú predsa možnosť platiť zo svojho správneho fondu revíznych lekárov. Práve ich úlohou je kontrolovať lekárov, či neporušujú pravidlá hry," povedal Šagát. "Na druhej strane uznávam, že na lekárov systematicky vyvíjajú marketingový tlak predajcovia liekov."
Predstavitelia poisťovní tvrdia, že proti predpisovaniu zbytočne drahých liekov nemôžu nič robiť ani v prípade, keď revízny lekár odhalí podvody. Podľa zákona nie je možné lekárov trestať. Tak sa stáva z liekovej problematiky uzavretý kruh.
Podľa exministra Šagáta na to páky sú. V spolupráci s ministerstvom možno zavolať lekárov na preskúšanie, a tak posúdiť ich odbornú spôsobilosť. "Máme páky, o ktorých iba hovoríme, ale v praxi ich nepoužívame. Myslím, že poisťovne by mali byť razantnejšie."
Ak by poisťovne nemali odborné zbory na posudzovanie správnosti predpisovania liekov, tak sa môžu spojiť s rôznymi lekárenskými spoločnostiami a tie predpisovanie posúdia. Podľa Šagáta stačí tvrdo zasiahnuť aspoň v niekoľkých prípadoch a potom ich zverejniť. Tak by sa disciplína v predpisovaní liekov významne zmenila. "Ak sú nástroje nedostatočné, tak ich doplňme. Ale hlavne s tým niečo robme. Ak niečo financujem, musím to aj kontrolovať."
Autor: Tomáš KUČA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.