liekov. Vychádza na papieri pre lekárov a poisťovne. Dostať liek do zoznamu je prvý krok na ceste k jeho predaju na trhu.
Zdravotníctvo sa v regulácii spotreby liečiv vníma ako jedna z najskorumpovanejších oblastí. Medzi zdravotníkmi sa hovorí, že na ministerstve si podávajú kľučky ľudia z farmaceutických firiem a zaradiť liek do zoznamu plne hradených liekov bez úplatku ani nejde.
Neopodstatnené zaradenie lieku medzi plne hradené sa dá vraj dosiahnuť za úplatok dva milióny korún. Tento citát odznel asi pred rokom v jednej televíznej diskusii. Ministerstvo zdravotníctva také praktiky odmieta.
V zozname existujú dve základné kategórie liekov. Originály a generické liečivá, zjednodušene povedané kópie originálov, ktorým sa skončila ochranná lehota. Tá je štandardne 20 rokov. "Je to veľmi málo. Patentová ochrana sa začína už po objavení účinnej látky a na samotný predaj potom ostáva iba štyri až osem rokov. Za toto krátke obdobie sa musia zaplatiť výdavky na výskum a vývoj," povedala za výrobcov liekov Soňa Strachotová. Generické liečivá sú niekoľkonásobne lacnejšie ako originály. Keď sa do zoznamu hradených liekov dostane niektoré z generík, cena originálu klesne takmer na jeho úroveň.
Autor: tk, uj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.