zriadiť funkciu splnomocnenkyne pre zabezpečenie štátnej hranice. Stala sa ňou Oľga Šimorová, pracovníčka hraničnej a cudzineckej polície.
Oľga Šimorová vyštudovala právo, krátko na to emigrovala do Ameriky. Po návrate v roku 1988 pracovala v medzinárodnej organizácii novinárov, na ministerstve zahraničných vecí, neskôr na zastupiteľskom úrade v Canberre v Austrálii. Odtiaľ ju bezdôvodne odvolala bývalá ministerka Zdenka Kramplová. Do policajného zboru ju prijali v roku 1992. Nebola členkou žiadnej politickej strany.
Prečo minister vnútra vymenoval do tejto funkcie práve vás?
"Nájsť vhodných ľudí do určitých funkcií a napríklad aj v policajnom zbore nie je až také jednoduché. Som v tejto problematike už dlhšie, aj keď som na určitú dobu prácu prerušila. Táto funkcia si bude vyžadovať aj komunikáciu so zahraničím, v čom mám určité skúsenosti."
Je vytvorenie vašej funkcie vznikom nového pracovného miesta alebo len presunom toho starého?
"Nedošlo k navýšeniu tabuľkových miest. Moje miesto bolo presunuté pod kanceláriu ministra."
V čom bude vaša práca odlišná od tej predchádzajúcej? Nie je vytvorenie vašej funkcie len prejavom populizmu Ivana Šimka?
"Mojou úlohou bude pripravovať, schvaľovať a zabezpečovať realizáciu rôznych stratégií dlhodobého dobudovania ochrany štátnej hranice. Budem sa zúčastňovať rôznych stretnutí a budem dohliadať na to, aby stratégie boli v súlade so schengenskými dohodami. Moja práca má širší rámec ako doteraz a myšlienku populizmu zo strany ministra absolútne odmietam."
V čom vidíte najväčší problém pri chránení hraníc?
"V prvom rade vsádzame na modernú inteligentnú techniku tak, aby boli zohľadnené všetky podmienky, napríklad aj terén."
Čo sú tie inteligentné prostriedky?
"Nerada by som sa o tom zmieňovala, pretože by sa efekt minul účinku. Sú to veci, ktoré keď dostaneme, budú známe iba veľmi úzkemu okruhu ľudí."
Po teroristických útokoch na USA sa sprísnil hraničný režim a strážiť hranicu pomáha aj armáda. Dokedy tento režim potrvá?
"Je podpísaná dohoda medzi ministerstvom vnútra a obrany. Kedy dohoda skončí, neviem."
Minister sám povedal, že počas návštevy východnej hranice stretol hliadku, ktorú tvorili osemnásťroční chlapci. Sú ľudia v tomto veku schopní profesionálne strážiť hranicu?
"Sú to vojaci základnej služby. Do 31. decembra 2002 ich nahradia profesionálni policajti."
Veľa nelegálnych migrantov prichádza z Maďarska. Zameriate sa aj na ostatné hranice?
"Iste, ale východná hranica je teraz najdôležitejšia."
V piatok nám Nemecko venovalo šesť špeciálnych automobilov na ochranu hraníc. Pomôžu nám aj ostatné krajiny?
"Viem, že máme niekoľko twiningových projektov s Francúzskom, Rakúskom a aj v rámci Phare. Sú našimi poradnými orgánmi."
Ak polícia nedostane avízo, len ťažko zadrží prevádzačskú skupinu.
"Práve v tom je problém materiálneho zabezpečenia. Prevádzači sú veľmi dobre organizovaní, majú lepšiu techniku než naša polícia, hoci aj u nás už došlo k určitému pokroku. Harmonizujeme vízovú politiku, dôležitá je medzinárodná spolupráca."
V malých pohraničných dedinách ľudia prevádzačov poznajú. Vedia, kto sa tým živí. Nesúvisí to aj so skorumpovanosťou policajtov v regiónoch?
"Pokiaľ by bol takýto prípad zistený, nepochybujem o tom, že inšpekcia ministerstva vnútra by konala."
Redaktor SME prešiel hranice medzi Slovenskom a Českou republikou nelegálne na desiatich rôznych miestach. Pohraničníci ho nezastavili ani raz. Považujete to za provokáciu alebo za pomoc?
"Upozornil na stav, ktorý na hranici je. Je to záležitosť osobného názoru. Nebudem sa k tomu vyjadrovať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.