bolo zistiť, prečo "niekto" nedal povolenie na pristávanie lietadiel s britskými turistami na spomenutom letisku. Výsledkom je strata približne päťtisíc solventných klientov, čo v prepočte predstavuje bezmála polovicu všetkých pasažierov, ktorí prejdú turniketmi popradského letiska za celý jeden rok.
"Podmienkou na naštartovanie spolupráce so štvrtou najväčšou cestovnou kanceláriou vo Veľkej Británii s názvom Ingham bolo zabezpečenie povolenia na pristávanie charterových Boeingov 737. Túto úlohu prevzal na seba 'záhadný subjekt' SDC-Slovak Development Corporation, ktorý zastupoval pán Alan K. Bryant-Jones. Záhadnosť podčiarkuje skutočnosť, že k dnešnému dňu sa nikto nechce priznať k tomu, kto ho na túto úlohu určil a vybral. Faktom však je, že v septembri spoločnosť Ingham zverejnila na internete informáciu pre svojich už prihlásených klientov-turistov, že projekt musí zrušiť, pretože zástupca slovenskej strany, čiže SDC, nezabezpečil povolenie na pristávanie lietadiel na letisko Poprad," konštatoval pre náš denník J. Šimko.
Ako uviedol ďalej, dodnes nebola vyvrátená ani potvrdená spoluvina sekcie cestovného ruchu ministerstva hospodárstva na tomto skutku. I keď práve tam podľa neho smerujú posledné nitky ukazujúce na spoluúčasť výberu zástupcu Slovenska, čiže spoločnosti Slovak Development Corporation, ktorý prevzal zodpovednosť za "zastrešovanie" pristávania lietadiel na letisku v Poprade.
Podľa našich informácií sekcia cestovného ruchu začiatkom novembra poslala spoločnosti Ingham ospravedlňujúcu ponuku "zmanažovať zastrešovanie" pristávania lietadiel v Poprade. V súvislosti so zmarením medzinárodného projektu sa hovorí tiež o príliš vysoko stanovenej cene, až vo výške 400 libier. Úradníci z ministerstva hospodárstva momentálne zisťujú, či si takéto ceny vykalkulovala spoločnosť Ingham na základe privysokých požiadaviek tatranských hotelov, alebo či tu nešlo napríklad o vysoké provízie pre tretie osoby.
"Stále prešetrujeme túto záležitosť. Zistili sme, že 400-librové ceny boli naozaj nadhodnotené. Za tieto peniaze si už Briti môžu kúpiť aj luxusnejšiu dovolenku ako napríklad v Tatrách. Zostáva už len zistiť, či táto cena bola vysoká vďaka prehnaným požiadavkám hoteliérov, alebo pre privysokú maržu pre sprostredkovateľa. Pátranie komplikuje skutočnosť, že predaj pobytov sa robil cez internet," povedala nám vedúca sekcie cestovného ruchu pri ministerstve hospodárstva Zuzana Dúžeková. Do "kuchyne" cestovnej kancelárie Ingham sa však podľa nej ministerským úradníkom nahliadnuť nepodarí, pretože spoločnosť si úzkostlivo chráni svoju obchodnú politiku. V prospech tatranských hoteliérov zase hovorí skutočnosť, že o ich služby záujem trvá aj naďalej, i keď namiesto charterových letov do Popradu-Tatier bude v permanencii "len" pravidelná linka medzi Londýnom a Krakovom.
Napriek spomenutým komplikáciám britská cestovná kancelária Ingham teda zrejme predsa len bude importovať tamojších turistov do Vysokých Tatier predbežne od februára nasledujúceho roku. Vážnosť zámeru potvrdzuje stále platná rezervácia ubytovania v Grandhoteli Praha v Tatranskej Lomnici a v hoteli Patria na Štrbskom Plese. Lietadlá s turistami však budú pristávať v poľskom Krakove, odkiaľ sa budú prevážať na slovenskú stranu Vysokých Tatier autobusmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.