situáciu košickej mestskej pokladne, ktorá sa borí s 2,2 miliardovým dlhom. Návrh neprešiel len o jediný hlas, primátor Zdenko Trebuľa, ktorý bol počas rokovania v Bratislave bol verdiktom vlády veľmi sklamaný.
Podľa riaditeľa Prvej komunálnej banky v Košiciach Imricha Urbančíka sa na rozhodnutie vlády treba pozerať z viacerých rovín. "Z ekonomického pohľadu štát prišiel o veľmi dobrú transakciu, pretože ak vychádzam zo súdnoznaleckého ocenenia Mestských lesov, s.r.o., ktoré patria medzi najlepšie, najzdravšie a najlepšie hospodáriace lesy na Slovensku, ich cena dosahuje skoro 3,5 miliardy korún. Pritom štát ich mohol kúpiť za trošku viac ako tretinu. Teda bol to jednoznačne dobrý obchod pre štát a na mesto Košice by v žiadnom prípade nedoplatil."
Druhý problém vidí Urbančík v sociálnej rovine, pretože podľa jeho mienky vlády a súčasná tiež, veľmi nekriticky uprednostňujú všetky štátne dotácie a garancie hlavne pre Bratislavu na úkor ostatných miest. "Chcem pripomenúť, že Košice od 1991 roku suplujú niektoré funkcie štátu, ide najmä o údržbu ciest I.a II. triedy, požiarny zbor a archívnu činnost. Podľa mojich analýz Košice ročne na to vynakladajú asi 70 miliónov korún."
Urbančík si myslí, že vo vláde bola rozohraná aj politická hra a dúfa, že vláde v tomto krivdí.
"Najviac mi je však ľúto zmareného času a obrovského úsilia, ktoré sme spolu s vedením mesta vynaložili na prípravu memoranda. Tu chcem vyzdvihnúť úsilie a zanietenosť primátora, ktorý tejto transakcii veril do poslednej minúty opierajúc sa o pozitívne stanoviská dvoch kľúčových rezortov."
Urbančík nechcel včera predbiehať rozhodnutie predstavenstva PKB, preto na otázku, čo ďalej s reštrukturalizáciou košického dlhu, zodpovie až po rokovaní s vedením banky. "Osobne si myslím, že Košice sa z tej brindy dostanú aj bez pomoci vlády. Stane sa tak už v budúcom roku, ale bude to bolestivý proces. Na rad prídu veľmi tvrdé reštriktívne opatrenia, normy a právomoci veľmi podobné nútenej správe. Bude sa musieť predať akýkoľvek majetok za cirka miliardu korún, teda aj lesy, až vtedy pristúpime k reštrukturalizácii zvyšnej 1,2 miliardy na 15 rokov. Transakcia, ktorá bola zahrnutá v memorande bola najmenej bolestivou pre všetky zúčastnené strany."
Riaditeľ PKB, ktorý bol včera s primátorom v telefonickom kontakte, tvrdí, že primátor bol po oznámení výsledku rokovania vlády veľmi skľúčený.
"Veľmi sklamaný a nechcem povedať, že zosypaný, lebo je to silný chlap."
Starosta MČ Západ Pavol Mutafov(SDSS)situáciu komentoval stručne: "Po takom verdikte vlády to budú mať Košice ťažké. Ako rozhodnutie vlády hodnotím? Teraz nám už nepomôže hovoriť, či vláda rozhodla správne, alebo nie, nepomôže nám ani zlosť ani hnev. Teraz potrebujeme hľadať iný spôsob vyrovnania sa s dlhom. Budeme musieť začať uvažovať o predaji lesov inému subjektu."
Podľa poslanca a starostu MČ KVP Daniela Rusnáka (DS) Demokratická strana od začiatku nesúhlasila s odpredajom mestských lesov a to ani štátu ani súkromníkom. "Pre Košice nie je včerajší verdikt vlády pozitívnou správou, ale pre budúci vzťah medzi štátom a samosprávou je rozhodnutie vlády dobré. Pretože, keby vláda povedala áno a lesy kúpila, mohla by vytvoriť nebezpečný precedens, na základe ktorého by si v budúcnosti chceli na vláde riešiť svoje pozdĺžnosti so zlého hospodárenia aj iné mestá a obce na Slovensku. Čo ďalej? Budúcnosť zatiaľ nebola vedením mesta nastolená v jasných črtách. Predpokladám, že dnes na zastupiteľstve sa budeme zaoberať aj týmto."
Inokedy veľmi pokojný, usmievavý a pohodový šéf poslaneckého klubu SDĽ Michal Kopka bol včerajším rozhodnutím vlády doslova rozhorčený a poriadne nahnevaný. "Čo si o tom myslím? Že vláda je chrobačná a môže si toto rozhodnutie strčiť za golier. Sme absolútne nespokojní, pretože vláda rozhodla v neprospech Košíc, úzko stranícky. Ministri za SDKÚ a KDH rozhodli o tom, že nepristúpia na kúpu lesov štátom za dobrých podmienok. Nechcem povedať, že ide o hlúpe rozhodnutie, ale myslím si to."
Michal Kopka sa o budúcnosť mesta napriek rozhodnutia neobáva a má jasno aj v alternatívnych krokoch, ktoré musí mesto urobiť. "Budeme predávať lesy po častiach. Rozhodne si nemyslím, že by to bol koniec mesta Košice. Musím povedať, že podpredseda vlády Mikloš, podľa mojich informácií, argumentoval stanoviskami z Prešova, Spišskej Novej Vsi, Popradu, odkiaľ si ich vyžiadal preto, aby mohol tvrdiť, že pôjde o precedens. Vláda vedela dať záruku Bratislave na 3,5 miliardy, ktoré nikdy nebude schopná vrátiť, ale Košičanom pomôcť nechce." Podľa poslanca Kopku rozhodla politika proti občanom a vláda sa ku Košičanom zachovala bezcharakterne.
"Ja vnímam verdikt vlády inak. Takýto výsledok som očakával aj vzhľadom na reakcie iných obecných úradov a Združenia miest a obcí Slovenska. Na tomto spôsobe oddĺženia mesta mi vadil fakt, že majetok v hodnote 3,5 miliardy korún sa mal predať štátu za necelú miliardu. Nebol to dobrý obchod pre Košice," komentoval rozhodnutie vlády šéf poslaneckého klubu KDH Emil Kočiš, ktorý tvrdí, že mesto malo pracovať na predaji časti lesov už v minulom roku a dnes už mohlo mať v kase možno 700 miliónov. Tento spôsob, predať časť odľahlých lesov Košíc bude navrhovať aj v súčasnosti. "Vláda rozhodovala politicky, však ministri sú politici. Po takých vajdreniach samosprávy na Slovensku sa dalo očakávať, že to tak dopadne. Naviac si myslím, že samospráva je o tom, aby sa spravovala sama. Nemôže postupovať tak, že ja narobím problémy a ten druhý ma bude z toho ťahať. Keď sme normálna samospráva, pomôžeme si sami. Systémovo je toto rozhodnutie vlády správne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.