na rok 2002, ktorý magistrátni finančníci museli pripraviť podľa nových pravidiel Ministerstva financií SR.
"Po dlhých rokoch budeme za rozpočet hlasovať, pretože je konečne reálny a vyrovnaný," vyhlásil v diskusii poslanec a starosta KVP Daniel Rusnák (DS). Rovnako reagoval aj poslanecký klub KDH. "Konečne prevažili ekonomické odborné pravidlá, ktoré sme snažili presadiť uplynulé roky, nad politickými," zdôraznil poslanec Emil Kočiš (KDH).
Zostavovanie rozpočtu mesta sa oproti minulým rokom zásadne zmenilo v tom, že sa samostatne zostavuje tzv. bežný rozpočet a samostatne tzv. kapitálový rozpočet, to znamená investičné akcie, ktoré chce mesto v budúcom roku zrealizovať.
Oproti "rozšafným" rozpočtom, keď sa za primátora Schustera schvaľovali 2,5 miliardové výdavky, je súčasný návrh rozpočtu po zásahu ministerstva financií, značne okresaný a povinne vyrovnaný.
Návrh bežného rozpočtu Košíc na rok 2002 je vyrovnaný vo výške príjmov a výdavkov v sume 889 miliónov 529 tisíc korún. Kapitálový rozpočet je v návrhu prebytkový, radnica uvažuje s kapitálovými výdavkami v objeme 105 miliónov 766 tisíc a príjmami vo výške 147 miliónov 443 tisíc korún.
Aby mesto Košice naplnilo tieto kapitálové príjmy ráta v roku 2002 s odpredajom budov, rodinných domov s nájomnými bytmi, budov v areáli na Priemyselnej 4 a Jesenského 4, odpredajom bývalých kotolní, zauhľovní, bytov, dopravných prostriedkov a pozemkov.
Súbežne sa bude mesto Košice snažit vo verejnom tendri predať mestské lesy, no aby mohlo z výnosu zaplatiť časť dvojmiliardového dlhu voči bankám, bude musieť požiadať o výnimku z ministerstva financií. To preto, že nový zákon o rozpočtových pravidlách neumožňuje splácať úvery z kapitálových príjmov, to znamená z príjmov z predaja majetku.
"Doporučujem primátorovi, aby okrem jednania s bankami, dal urýchlene pripraviť materiál do najbližšieho rokovania, a to vo veci transformácie mestskej spoločnosti TEHO na akciovku s tým, že 51 percent akcií si mesto ponechá a zvyšok predá v tendri. Mohlo by mať z toho výnos asi 300 miliónov korún. Rovnaký postup odporúčam aj pri Teplárni Košice, v ktorej má mesto dostať asi 45 percent akcií, aby si kontrolný balík 34 percentný balík ponechalo a zvyšných vyše 10 percent akcií predalo v tendri," navrhol poslanec G. Fischer (ANO) riešenia, ako priniesť do pokladne viac peňazí.
A ktoré investičné akcie plánuje radnica v roku 2002 zrealizovať?
"Schválený bol doplňujúci návrh starostu Süli,aby sa 10 percent z vybraného parkovného z parkovísk účelovo využíval na údržbu parkovísk a ich osvetlenie. Poslanci vyčlenili 1,2 milióna korún na spomaľovací retardér na Pereši na hlavnej ceste, ktorá je pre chodcov nebezpečná," informoval nás včerajší predseda návrhovej komisie Marián Ditrich.
Poslanci schválili doplňujúci návrh poslanca a starostu Lumtzera z Furče, aby prerozdelenie dane z príjmu fyzických a právnických osôb bolo pre veľké mestské časti zrealizované tak, aby dostávali do výšky 700 z terajších 600 Sk na hlavu.
Mestské zastupiteľstvo vyčlenilo 100 tisíc korún pre prácu komisie národnostných menšín, rovnaká suma neprešla pre komisiu cirkvi.
"V rozpočte chýbala pre BPMK prípevok do fondu prevádzky, údržby a opráv domov za byty, ktoré zostali vo vlastníctve mesta. Schválilo sa 12,1 milióna korún," doplnil Dittrich.
Motoristov potešíme, že sa mesto hotuje investovať 400 tisíc korún do rekonštrukcie prečerpávacej stanice vody na Palackého ulici z dôvodu jej havarijného stavu. Občanov, ktorí sa denne v redakcii sťažujú na neosvetlenie ulíc, možno poteší informácia, že v budúcom roku začne mesto financovať I. etapu rekonštrukcie verejného osvetlenia v meste v objeme 8 miliónov korún.
Obyvatelia KVP určite privítajú zaradenie realizácie prepojovacej komunikácie Moskovská a Klimkovičova ulica za 1,2 milióna korún, aby sa konečne riešila dopravno-bezpečnostná situácia.
Rekonštruovať sa majú aj križovatky Štúrova-Moyzesova-Rastislavova a Štúrova-Kuzmányho-Žižkova, na ktoré by malo ísť dvakrát po 5 miliónov korún z rozpočtu 2002.
Mesto ďalej navrhuje v roku 2002 začať s výkupom pozemkov na sídlisku Ťahanovce od súkromných vlastníkov, pričom navrhuje vyčleniť 5 miliónov korún. Pokračovať sa bude vo výstavbe 42 bytov na Čechovovej ulici.
Všetko sa však bude realizovat len v prípade, že sa mestu podarí naplnit príjmovú cast rozpoctu, predat majetky, lesy, dostat výnimku z ministerstva financií, udržat na uzde bankárov a odštartovat ozdravný proces reštrukturalizácie v spolupráci s Prvou komunálnou bankou.
Pre zaujímavosť ešte uvedieme, že v budúcom roku sa predpokladajú výdavky na správu mesta vo výške 124,5 milióna Sk. Toľko nás budú stáť zamestnanci mesta, cestovné, energia, voda a telekomunikačné služby, dopravné, nájomné, nákup matreiálu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.