Trebuľa potom, čo vláda odmietla ponuku mesta Košice, aby pomohla východoslovenskú metropolu oddĺžiť odkúpením lesov za 980 miliónov korún. Mesto chce tendrom pokračovať v riešení katastrofálnej dvojmiliardovej dlhovej zadĺženosti, ktorá vznikla za primátorovania Rudolfa Schustera.
Primátor Zdenko Trebuľa bol postojom vlády veľmi rozhorčený a hoci poslancom včera zdôraznil, že je s tým vyrovnaný, taký emotívny prejav sme u neho ešte nevideli. "Rozhodnutie vlády nebolo správne. Nerozhodla pragmaticky, ale politicky. Mal som pocit akoby hovoril hluchý s nemým. Osobne v tom cítim predovšetkým osobu pána prezidenta a neustále udržiavanie nervozity okolo jeho osoby a jeho zaťahovanie do problémov Košíc," vyjadril sa v prestávke rokovania zastupiteľstva pred novinármi.
Primátor Zdenko Trebuľa včera na otázku, či si nemyslí, že doslova alergické reakcie niektorých členov vlády a verejnosti vyvolávajú vysvetlenia prezidenta Rudolfa Schustera, ktorý zvaľuje vinu na predchodcov, poslancov, či zlé zákony, pričom nie je ochotný pristúpiť k sebareflexii a priznať aspoň čiastkovú zodpovednosť odpovedal vyhýbavo: "V každom prípade poviem jednu vec, rok 1994 bol rokom, na ktorý by ste sa mali rozpomenúť. V akom stave bola Hlavná ulica, ako to vyzeralo s inžinierskymi sieťami pod zemou? Bolo nutné rekonštrukciu urobiť. Táto minca má dve strany, ale všetci sa pozerajú len na rub."
Primátor si je vedomý, že po nesúhlasnom verdikte vlády veriteľské banky, ktoré doteraz čakali, poriadne znervóznejú a ich reakcie môžu byť rôzne.
"Budeme s nimi jednať. Uvidíme, či budú prístupné. Ak nie, pristúpia ku krokom v súlade s platnými právnymi postupmi. Akými? Pozrite si obchodný zákonník," povedal Trebuľa, ktorý nechcel v predvianočnom čase hovoriť o exekúciach, či nútenej správe, ktorá mestu reálne hrozí.
Na otázku, prečo takmer rok vedenie mesta otáľalo s vypísaním tendra, keď už dávno boli signály, že vo vláde takéto netradičné riešenie oddĺženia mesta nemusí prejsť a pritom vraj mesto malo kupcov, Trebuľa reagoval: "Chceli sme, aby lesy zostali vo verejnom sektore. Aby prešli pod správu Štátnych lesov, podniku, ktorý sa o to vie postarať. Verili sme, že tieto argumenty nájdu podporu aj v SDKÚ, ktorej ministri naspokon aj tak hlasovali proti spolu s ministrom KDH."
Primátor Trebuľa je pesvedčený, že Košice navrhovali vláde dobrý obchod, ktorý by nebol žiadnym precedensom. "Nič sme nepýtali zadarmo. Za sumu 980 miliónov korún sme ponúkali štátu 14 tisíc hektárov, pričom podľa znaleckého posudku má 19 tisíc hektárov hodnotu 3,5 miliardy korún. Táto vláda schválila pre Bratislavu prevod pozemkov pri Dunaji, za ktoré môže hlavné mesto dostať miliardu korún, no na Košice platí iný meter."
Na rokovaní vlády po zápornom verdikte ministrov SDKÚ a KDH minister SDĽ Koncoš navrhol, aby vláda cez Fond národného majetku dala 16 percent akcií VSŽ. "Tento návrh padol ako do bezodnej studne, nikto z vlády sa k tomu nevyjadril. Vicepremiér Mikloš tvrdí, že sa problémom Košíc bude zaoberať komisia. Budem veľmi rád, ak sa nájde spôsob ako pomôcť druhému centru Slovenska."
Dalším problémom, ktorý musí vedenie mesta vyriešit v spolupráci s VÚB je tam založená najlukratívnejšia čast mestských lesov v objeme 800 miliónov korún. Primátor verí v ústretovosť vedenia banky, ktorá by mala lesy uvoľniť v prípade vhodného a solventného záujemca a mesto by jej následne vyrovnalo svoje pozdĺžnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.