požiarnikom v stredu uhasiť.
Ako informoval hovorca požiarneho zboru, hlavný požiar považujú za uhasený, avšak pod ruinami sa môžu stále nachádzať menšie plamene, ktoré môžu vzplanúť pri odstraňovaní trosiek. Na mieste preto naďalej ostávajú požiarne vozy a až do ukončenia prác ostane pozemok technicky miestom požiaru.
Dvojica 110-poschodových budov WTC, ktoré sa vynímali na siluete New Yorku od vybudovania v polovici 70. rokov, sa zrútili 11. septembra po náraze dvoch unesených dopravných lietadiel. Pri teroristickom útoku zahynulo v New Yorku vyše 3 000 ľudí.
Viac než tri mesiace sa z trosiek WTC šíril zapáchajúci dym horiacej gumy, plastov či ocele, ktorý bolo cítiť aj niekoľko kilometrov od miesta nešťastia v Brooklyne a hornom Manhattane.
Šíreniu plameňov na 6,5-hektárovom pozemku napomáhali okrem iného dokumenty či kancelársky nábytok. Niekoľko mesiacov boli požiare natoľko silné, že požiarnici ich museli postrekovať takmer nepretržitým prúdom vody.
Útoky na dva mrakodrapy WTC budú podľa najnovších odhadov stáť mesto New York 83 miliárd dolárov.
Najviac pocítil úder teroristov finančný sektor, ktorý má svoje centrum v dolnej časti Manhattanu v okolí Wall Street. O prácu prišlo po 11. septembri stotisíc Newyorčanov a ďalších 270-tisíc pracovných príležitostí môže byť podľa odborníkov na rade v nasledujúcich týždňoch. Investičné firmy a rôzne "biznisy" si museli hľadať nové priestory a mnohé z nich sa rozhodli Mekku finančného sveta opustiť.
Komunita biznismenov v New Yorku je však rozhodnutá prinavrátiť mestu jeho niekdajšie postavenie. Finančné služby prispievali do hospodárstva New Yorku ročne 25 percentami. Zhruba 47 miliárd dolárov miezd pochádzalo z dolnej časti Manhattanu, čo je asi 15 percent všetkých miezd v štáte New York. Burza na Wall Street obnovila prevádzku týždeň po 11. septembri a mnohí túto skutočnosť označovali za patriotický čin.
Odborníci nabádajú Newyorčanov, aby pred vianočnými
sviatkami nakupovali čo najviac a ukázali svoj patriotizmus. Mesto však potrebuje turistov a tých je teraz podstatne menej. Ak sa najmä zahraniční turisti do New Yorku nevrátia, mesto v nasledujúcich 12 mesiacoch stratí ďalšie miliardy dolárov. New York dúfa v zlom k lepšiemu v budúcom roku.
Svetové ekonomické fórum, ktoré sa pravidelne schádza vo švajčiarskom Davose, sa vo februári zíde na newyorskom Manhattane. Mesto privíta tisíce národohospodárov, finančníkov a politikov a samozrejme aj žurnalistov, ktorí tvoria neodmysliteľnú kulisu tohto zhromaždenia. Napriek nemalým dotáciám federálnej vlády New York trpí. Mesto ráta s tohtoročnou stratou 16 miliárd dolárov.
Autor: New York/Washington (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.