firmám v zahraničí.
Podľa denníka Mladá fronta Dnes (MfD) nemocnice odoberajú napríklad kosti, rebrové chrupavky, či osrdcovník. Tkanivá sa v Nemecku využívajú na výrobky využívané pri operáciách.
Postup nemocníc neodporuje zákonom, ale mnohí lekári ho považujú za neetický, pretože pacientov sa nikto nepýta, či by súhlasili s využitím telesných zostatkov. Ani rodina sa obvykle nedozvie, v akom stave svojho blízkeho pochováva. Túto prax podľa MfD umožňujú benevolentné zákony a rozšírená prax vykonávať u väčšiny zomrelých pitvu.
Jednou z nemocníc je aj děčínska. "Pri odbere tkanív postupujeme podľa platných zákonov. Ak sú nedokonalé, nech to poslanci zmenia," uviedol pre Lidové noviny riaditeľ nemocnice Jiří Vytlačil. Zároveň poprel, že by jeho nemocnica na predaji "suroviny" zarábala.
Firma Medal nepovažuje svoju činnosť za neetickú a výrobky z ľudských tkanív podľa nich pomáhajú zachrániť životy pacientov. "Ako obchodná spoločnosť na tejto činnosti zarábame, ale to nie je neetické," uviedol riaditeľ firmy Jiří Přibl.
Šéf lekárskej komory David Rath prirovnal vyvážanie ľudských tkanív k vyvážaniu národného bohatstva. ČR je podľa neho pre zahraničie zaujímavá, pretože tkanív je dostatok, nakoľko mŕtvi pacienti sa niekedy až v 80 percentách prípadov pitvajú. Odoberanie tkanív by sa podľa neho malo vykonávať so súhlasom pacienta a jeho rodiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.