Pokojné prežitie vianočných sviatkov, Veselé Vianoce, Sviatky lásky, šťastia a pohody
Vianoce sú však aj časom nepredvídateľných nehôd a zdravotných rizík. V náhlom uvoľnení po vypätom predvianočnom zhone si ľudia často spôsobia zranenia, ktorým by sa počas roku ľahko vyhli. Každý rok sa vinou bujarých osláv sviatkov pokoja a mieru ocitne v britských nemocniciach zhruba 80 000 ľudí. Niektorí len s vyvrtnutým členkom, iní dokonca aj s vážnejším zranením.
"Asi tisíc ľudí sa zraní pri ozdobovaní stromčeka - buď ich pichne vetvička do oka, alebo spadnú z rebríka pri vešaní ozdôb, stúpia bosou nohou na sklenenú ozdobu, či zakopnú o drôty elektrických sviečok," konštatuje Roger Vincent z Kráľovskej spoločnosti prevencie zdravotných úrazov.
Niektoré zranenia elektrickým prúdom sú smrteľné. Dôvody zvýšenej úrazovosti počas Vianoc možno hľadať vo zvýšenom strese, opitosti, alebo v tom, že sa v malom priestore zíde príliš veľa ľudí. Ďalším nebezpečným miestom sú kuchyne. V ére polotovarov sú totiž tieto sviatky jediným obdobím v roku, keď si mnohí doma varia poriadne jedlo. Často sa im však pekáč s morkou vyšmykne z rúk, a buď sa popália horúcim tukom, alebo sa na rozliatej masti pošmyknú a niečo si zlomia.
Treba tiež pripomenúť nadmernú spotrebu jedla a pitia. Kulinárske a alkoholické excesy často vedú k infarktom - veď v Británii sa na Vianoce zje 12 miliónov moriek, vypije 250 miliónov pínt piva a 12 miliónov fliaš tvrdého alkoholu.
Vianoce sú kresťanským sviatkom, ale z prieskumov vyplýva, že ľudia si čím ďalej, tým menej uvedomujú náboženský charakter Vianoc. Lavice v kostoloch sú na polnočnej omši poloprázdne a 50 percent respondentov priznalo, že do kostola vôbec nechodia ani cez rok.
Ďalšia anketa zase odhalila, že Briti v priemere utratia na vianočné oslavy 330 libier. Štyridsať percent opýtaných pritom uviedlo, že výdavky spojené s Vianocami, teda pohľadnice a pozdravy, ozdoby, darčeky, stromček, jedlo a pitie považujú za premrštené a zbytočné. Vlani utratili Briti na Vianoce vyše 36 miliárd libier. Ak by túto sumu poukladali v 20-librových bankovkách za sebou, preklenula by vzdialenosť z Londýna do egyptskej Káhiry a ešte by 500 libier zostalo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.