Komárniku. Tej sa však neteší časť obyvateľov obce Hunkovce v okrese Svidník, kde pred nedávnom pracovníci prešovských Cestných stavieb rekonštruovali a následne asfaltovali cestný ťah, ktorý prechádza cez ich obec. Ich nespokojnosť spočíva v tom, že cestári akosi pozabudli na asi 50 ľudí bývajúcich v jednej bočnej uličke a pri pokladaní asfaltu na hlavný cestný ťah ho vyvýšili natoľko, že bol problém autom sa dostať na uličku či z nej. Darmo cestári vyasfaltovali vstupy do dvorov obyvateľov obce pri hlavnom cestnom ťahu - okrem jedného - keď pri oveľa menších nákladoch sa dalo spraviť aj vyústenie zo spomínanej uličky.
Keďže sme už písali o tomto probléme, ako aj o požiadavke týchto občanov dať do poriadku ich uličku, ktorú Cestné stavby používali pri prevoze štrkopiesku, hovorca obyvateľov uličky Jaroslav Hrinko nám odkázal slová cestárov: „Nech vám cestu spraví Korzár." Už vtedy sa k celej problematike vyjadril aj starosta obce Ján Sopoliga, ktorý argumentoval, že pán Hrinko robí v obci len rozbroje. „Obec by na opravu tejto miestnej komunikácie potrebovala 700-tisíc korún a tie nemá. Nemá ich ani štát. Uličku poškodili ešte stavbári kedysi v 70. rokoch, keď sa tu robila kanalizácia," tvrdil v tom čase starosta Sopoliga. Lenže práve takýto prístup k celej záležitosti mu vyčítajú nespokojní obyvatelia, ktorí by privítali, keby svoj súhlas na využitie pozemkov obce cestármi - či už na prevoz stavebného materiálu alebo jeho uskladnenie - využil aj pre potreby obce.
Tento týždeň na písomný podnet sa určitými „výsledkami" práce cestárov v Hunkovciach zaoberali aj pracovníci odboru životného prostredia Okresného úradu (OÚ) vo Svidníku. Ešte kedysi v lete pri riečke Ladomírka ktosi z nich vysýpal dve auta asfaltu. J. Hrinko na túto skutočnosť upozornil kompetentných najprv telefonicky. Zhruba pred mesiacom pracovníci odboru spolu so starostom obce hľadali tento asfalt bezvýsledne. „Ja predsa nemôžem sledovať kde kto vysype nejaký odpad," reagoval pred časom J. Sopoliga na naše upozornenie, že v katastri obce mu cestári robia „divoké" skládky. „Keby dotyčný pán postupoval ako má a podal písomné podanie, tak by celá záležitosť mohla byť vyriešená behom týždňa. Takto sa to vlieklo asi päť mesiacov," uviedol pre náš denník vedúci odboru životného prostredia OÚ vo Svidníku Ľudovít Ďurišin a pokračoval: „Inak, ak niekto oznámi telefonicky nejaké podanie, tak by ho do troch dní mal podať aj písomne. A to nie z dôvodu, že by sme chceli zbytočne zaťažovať občana dodržiavaním správneho poriadku, ale aby sme vedeli, s kým máme komunikovať. Zvolali sme jednanie, ale nevedeli sme, komu to máme oznámiť."
Druhýkrát J. Hrinko už podal podanie písomne, a tak sa v utorok už kopa vysýpaného asfaltu našla. Odbor životného prostredia OÚ vo Svidníku na to nariadil jeho odstránenie. Má sa tak stať kvôli nepriaznivému počasiu do konca marca budúceho roka. „Odpad nie je nebezpečný. Môžeme ho zaradiť ako iný stavebný odpad," dodal ešte k odkladu termínu vykonania nariadenia Ľ. Ďurišin. Pritom poznamenal, že sťažujúci sa občania upozornením na „divoký" asfaltový odpad skôr sledovali iné ciele: „Zrejme aj takýmto spôsobom sa domáhajú riešenia nejakých svojich problémov v obci." A nebol ďaleko od pravdy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.