slnovratu. Tieto kolesá boli vyrábané zo slamy a zapálené sa kotúľali cez hrebene kopcov. Tento rituál symbolizoval kolobeh Slnka. Kresťanské pojatie adventného venca predstavuje nádej na znovuzrodenie a očakávanie svetla. Tiež tu môžeme nájsť symboliku slnečného kolobehu vo sviečkach, ktoré sa postupne zapaľujú a ohlasujú tak príchod Vianoc.
Na dnešnom trhu sa môžeme stretnúť s rôznymi typmi vencov, ktoré sa líšia veľkosťou, zostavením podkladového zeleného materiálu, farebnosťou, technikami práce a funkciami. Pokiaľ sa rozhodneme pre tvorbu vlastného adventného venca, je veľmi dôležité si uvedomiť, do akého priestoru ho umiestnime a akým spôsobom ho budeme prezentovať. Máme na výber z troch druhov: veniec stolný, ktorý tvorí súčasť dekorácie slávnostnej tabule, veniec voľne zavesený (klasický veniec na stuhe zavesený nad stôl) a veniec dverný. Zvyk vešať slávnostný veniec na dvere pochádza zo Škandinávie, veniec v tomto prípade slúži ako ozdoba vstupných dverí pre uvítanie hostí. Nasledujúce riadky a obrázky budú v skratke dokumentovať parametre jednotlivých typov vencov a postup ich výroby.
Základom pre krásny veniec je dobre pripravený podklad vytvorený na podložke. Ako materiál môžeme použiť slamu, polystyrén, silný drôt, prútie a pod. Podložku ešte obalíme pruhom zeleného krepového papiera. Pripravíme si najrôznejší aranžérsky materiál (vetvičky jedle, strieborný smrek, buxus, jalovec, tis, mach, lišajník, borové šišky, kúsky kôry, atď.). Vlastnú výrobu adventného venca začneme tým, že krátke vetvičky ihličnatých a stálozelených rastlín postupne pomocou drôtu naväzujeme na podklad. Dobrá rada: nesnažme sa venček rýchle omotať dlhými výhonkami, výsledok by nebol príliš atraktívny. Držme sa pravidla: čím menšia je podložka, tým kratšie by mali byť priväzované výhonky (cca 2 - 3,5 cm dlhé u venčekov priemeru 25 cm). Jednotlivé vetvičky kladieme strieškovite, každý výhonok predchádzajúcej rady zakryjeme ďalšou radou vetvičiek. Snažíme sa, aby bol rovnomerne hustý a pravidelne usporiadaný.
Tiež pomer šírok jednotlivých častí venca na jeho priemer (t. j. veniec - voľný priestor vo vnútri - veniec) je veľmi dôležitý. Pri stolnom je pomer 1:1,6:1 až 1:2,5:1, pri voľne zavesenom 1:3:1 až 1:4:3 a u dverného 1:2:1 až 1:3:1. Pokiaľ sa nám podarí dokončiť túto operáciu, získame tak podklad, ktorý si s radosťou jednoducho ozdobíme.
Medzi základné techniky zdobenia, ktoré môžeme použiť, patrí: lepenie pomocou tavnej pištole, drôtovanie, prichycovanie pomocou skobičiek alebo špendlenie. Sortiment dostupných ozdôb je tiež veľmi široký, závisí iba na našej fantázii a samozrejme na priestore, kam potom venček umiestnime. Veľmi atraktívne sú vonné prírodné dekorácie (orechy, plátky jablka, citróna, kúsky celej škorice, atď.) alebo môžeme použiť rôzne stužky, sklenené gule, slamené a drevené vianočné ozdoby. Pri zdobení najprv rozmiestnime sviečky (symetricky alebo asymetricky), ktoré pripevníme k podložke nasledujúcim spôsobom. Zapálime starú sviečku a v jej plameni nahrejeme jeden koniec kovovej tyčinky (klinec bez hlavičky, silnejší drôt), ktorý potom zatlačíme do spodnej strany sviečky. Zostávajúcim koncom potom jednoducho sviečku prichytíme k podložke. Potom sa môžeme dať do zdobenia venčeka stuhami a ostatným aranžérskym materiálom úplne podľa našej fantázie.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.