význam, pretože v starých textoch Bhagavaty sa píše, že boh Višnu má najradšej jej vôňu. Nazýva sa tiež "tulsi" či "tulasi", čo znamená "najlepšia zo všetkých". V našich klimatických podmienka rastie veľmi dobre, tak ako ostatné druhy bazaliek.
Botanický popis: Bazalka posvätná patrí do čeľade hluchavkovitých. Jednoročná až viacročná bylina dorastá do výšky jedného metra s byľou vzpriamenou, rozvetvenou a na bázi drevnajúcou. Je clpatá a zeleno či purpurovito zafarbené. Listy sú eliptické až vajcovité, chlpaté a na okrajoch pilovité. Kalich je chlpatý, koruna purporová, tvrdky hnedočervené a vajcovité.
Aké druhy ešte existujú: Rod Ocimum, bazalka, má celý rad druhov, u nás sa však najviac stretávame s bazalkou pravou, užívanou hlavne ako listové zelené korenie.
Obsahové látky: Drogou je vňať s hlavnou obsahovou látkou silicou a v nej s výrazným zastúpení citralu a eugenolu. Menej je obsiahnutý methylcugenol, v stopách potom methylchavicol, inalool a chavibetol.
K čomu sa používa: V miestnej medicíne sa užíva k liečeniu hnačiek, neplodnosti, hemoroidov, astmy, anémie, kožných chorôb, ale tiež pri celkovom oslabení organizmu. V poslednom čase sa preukázala aj určitá účinnosť pri liečbe rakoviny, kardiovaskulárnych a ľadvinových chorôb. Najčastejšou formou je užívanie čajového nálevu.
Ďalší význam: V Indii je požívaná k dochucovaniu miestnych pokrmov. Silica "prečisťuje" vzduchu, zbavuje okolie baktérií a iných mikroorganizmov a hmyzu. Týka sa to aj moskytov, čím pôsobí preventívne proti malárii.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.