Bratislava - Transpetrol včera na burze predal svoj 21,24-% podiel vo VSŽ za 160 Sk za akciu. Za celý balík tak zinkasoval 559,043 milióna Sk.
Ako informoval riaditeľ kancelárie riaditeľa Transpetrolu Martin Zlocha, Transpetrol nadobudol akcie VSŽ v roku 2000 pri priemernej cene 209 Sk/akcia. Spoločnosť tak v zmysle záujmov vlády v tom čase pomohla presadiť odpredaj hutníckych aktivít VSŽ v prospech amerického U.S. Steel. Napriek nižšej cene za akcie pri predaji Transpetrol zaznamenal na celej transakcii čistý zisk 333 miliónov Sk. VSŽ totiž začiatkom decembra vyplatila Transpetrolu dividendy v približnej výške 504 miliónov Sk. Celkovo tak Transpetrol na transakciách okolo akcií VSŽ zinkasoval asi 1,063 miliardy Sk a na ich nákup v roku 2000 vynaložil asi 730 miliónov Sk.
Predaj akcií Transpetrolu vo VSŽ bol podľa M. Zlochu nevyhnutný najmä v súvislosti s rozhodnutím vlády o predaji 49 % akcií Transpetrolu ruskému Yukosu. Časový harmonogram tejto transakcie totiž podľa M. Zlochu predpokladá termín uzavretia zmluvy v januári 2002.
Nadobúdateľ akcií Transpetrolu vo VSŽ však nie je známy. Išlo totiž o anonymný obchod. Podľa informácií TASR však akcie nekupovala U.S. Steel a zo známych finančných skupín a obchodníkov ani J&T, Penta Group, či Slávia Capital. Podľa neoficiálnych hlasov na kapitálovom trhu by za výhodným nákupom mohli stáť firmy patriace do impéria podnikateľa Ladislava Krajňáka. Korektnosť konania jeho firiem v týchto dňoch údajne posudzuje bratislavská burza aj Úrad pre finančný trh.
Krajňák by mal byť podozrivý, že špekulatívnymi mikroobchodmi zrazil v posledných dvoch týždňoch cenu akcií VSŽ na polovicu. To mu umožnilo kúpiť akcie včera od Transpetrolu po 160 korún, pričom ešte v polovici novembra mali hodnotu 285 korún na akciu.
Na burze sa včera neskôr previedol aj ďalší významný balík akcií VSŽ reprezentujúci zhruba 11-percentný podiel. Aj v tomto prípade sa akcie predávali po 160 Sk. Pri ani jednom obchode nie sú jasní noví majitelia. Ich mená zverejní Stredisko cenných papierov budúci týždeň. V prípade, že za nákupmi stál jeden podnik, jeho podiel vo VSŽ presiahne tretinu.
Transpetrol predal svoje akcie vo VSŽ na burze po tom, čo začiatkom decembra stroskotali na cene niekoľko mesiacov trvajúce rokovania medzi ministerkou privatizácie Máriou Machovou a prezidentom U.S. Steel Johnom H. Goodishom. Americká firma mala totiž pri predaji akcií štátu, ktorý pred transakciou kontroloval celkovo 51 % akcií, predkupné právo. M. Machová v tom čase uviedla, že časť akcií kontrolovaných štátom - 21,24 % akcií Transpetrolu vo VSŽ - bude do konca roka predaných cez burzu. J. H. Goodish vyjadril očakávanie, že cena, za ktorú budú akcie VSŽ nakoniec predané, bude veľmi podobná tej, ktorú ponúkal U.S. Steel.
Cena akcií VSŽ následne začala na burze prudko klesať, na čo reagovala vyjadrením podozrenia z manipulácie a príprav predaja pod cenu finančná skupina Penta Group. Podozrenie následne začali koncom minulého týždňa preverovať, zatiaľ bez definitívneho výsledku, burza aj Úrad pre finančný trh. Minister hospodárstva Ľubomír Harach sa následne tento týždeň v stredu po rokovaní vlády vyjadril, že MH ako 100-% akcionár v Transpetrole dočasne pozastavuje zámer predať akcie VSŽ vlastnené Transpetrolom na burze vzhľadom na nízku súčasnú cenu. Napriek tomu MH následne predaj odobrilo a včera ho Transpetrol aj zrealizoval.
M: Podľa prezidenta VSŽ je postup MH pri predaji podielu Transpetrolu neštandardný
Košice - Prezident VSŽ, a.s. Anton Bidovský považuje postup Ministerstva hospodárstva (MH) SR pri včerajšom predaji akcií VSŽ vo vlastníctve Transpetrolu za neštandardný, vzhľadom na to, že MH len pred pár dňami deklarovalo, že počká s ich predajom. Predstavenstvo VSŽ práve včera po rokovaniach s dozornou radou verejne oznámilo svoj záujem odkúpiť účastiny vlastnej spoločnosti pri cene 200 Sk za akciu. Bidovský vyslovil počudovanie nad rýchlym postupom MH a Transpetrolu, keďže o zámere VSŽ vedeli.
VSŽ sa aj napriek včerajšiemu anonymnému obchodu bude naďalej usilovať o získanie vlastných akcií, nakoľko tento obchod ešte nie je vysporiadaný. Bidovský zároveň nevylúčil, že sa obráti na Úrad pre finančný trh, aby okolnosti tejto transakcie prešetrili. Podľa neho sa VSŽ zaoberala myšlienkou spätne získať akcie od Transpetrolu už dlhšie. S predložením ponuky však čakala na platnosť novely Obchodného zákonníka, podľa ktorej bude k takejto transakcii stačiť súhlas predstavenstva a dozornej rady, pričom podľa teraz platnej legislatívy by sa kvôli tomu muselo zvolať mimoriadne valné zhromaždenie.
FNM, ktorý počítal so spoločným predajom podielov vo VSŽ, včerajší obchod Transpetrolu na burze zaskočil.
"Považujeme to za prekvapivý krok, ktorý s nami nebol konzultovaný," povedala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová.
FNM plánoval svoj 16,46-% balík akcií VSŽ predať spolu s Transpetrolom, ktorý kontroloval 21,24 % akcií VSŽ.
Autor: tm, kla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.