celkových 30, ktoré v prístupových rokovaniach musíme uzavrieť.
Únia vyjadrila svoju spokojnosť s legislatívou, ktorú Slovensko v tejto oblasti prijalo, a tiež s opatreniami, ktoré sme prijali v boji proti korupcii.
"Uzavretie finančnej kontroly je ďalší dôležitý posun, čo sa týka rozsahu legislatívy aj počtu kapitol. Hodnotím tento rok ako dobrý, uzavreli sme 12 kapitol za 12 mesiacov, a to nám dáva dobré vyhliadky," povedal po rokovaniach hlavný slovenský vyjednávač Ján Figeľ.
Únia včera ponúkla Slovensku aj uzavretie kapitoly doprava. Spoločná pozícia únie však bola schválená len tesne pred piatkovým mimoriadnym rokovaním, vo štvrtok večer.
Únia v nej vyšla v ústrety požiadavkám Rakúska a navrhla prechodné obdobie pre kandidátov až na päť rokov. Prijatý model 2+2+1 rok by znamenal, že prepravcovia z nových členských štátov by mohli poskytovať prepravné služby na území členskej krajiny (tzv. cestnú kabotáž) až po dvoch, respektíve až po štyroch alebo piatich rokoch.
Slovensko ani Česká republika navrhovaný model neprijali. "Slovensko najmä z časových dôvodov neprijalo návrh EÚ, informácie nám totiž doručili vo štvrtok až neskoro večer. Okrem toho nemáme ešte mandát na prijatie takéhoto prechodného obdobia," vysvetlil Figeľ.
Slovenská republika preto požiadala úniu o niektoré špecifické vysvetlenia a bude o kapitole ďalej rokovať. "Máme záujem sa dohodnúť," povedal Figeľ.
(tasr, mar)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.