zahynulo okolo 65 ľudí.
Ako oznámila afganská tlačová agentúra AIP so sídlom v Pakistane, americké nálety vo východnej provincii Paktíja sa začali v noci navčera a pokračovali až do dopoludnia. Podľa člena šury (správnej rady) provincie Sajida Jakína bombardovanie úplne zničilo 14 vozidiel v konvoji. Medzi 65 obeťami incidentu, ktorý sa odohral pri meste Sato Kandau neďaleko provinčnej metropoly Gardéz, sú podľa AIP kmeňoví staršinovia a bývalí velitelia mudžáhidov.
Spojené štáty použijú v Afganistane novú muníciu. Informoval o tom námestník ministra obrany Edward Aldridge s tým, že špeciálne bomby sú už na ceste na miesto určenia. Bomba je charakteristická oneskorenou pretlakovou explóziou. Účinkom takéhoto výbuchu je odsatie vzduchu z jaskýň a katakomb. USA len prednedávnom odskúšali laserom navádzanú termobáriovú bombu v Nevade. Američania majú v úmysle takouto formou ešte výraznejšie pomôcť protitalibanským silám prenasledujúcim prívržencov teroristického šéfa Usámu bin Ládina, ktorí prežili intenzívne bombardovanie svojich úkrytov v hornatých oblastiach na východe Afganistanu.
Prvý kontingent príslušníkov britskej námornej pechoty dorazil včera do afganského Kábulu. Predvoj medzinárodných mierových síl bude pomáhať pri zaisťovaní bezpečnosti počas sobotňajšej inaugurácie prechodnej afganskej vlády. Britskí vojaci, ktorí povedú medzinárodné mierové sily v Afganistane, prileteli do Bagramu ešte vo štvrtok v noci.
Vyslanie medzinárodných síl pod označením ISAF (Medzinárodné pomocné bezpečnostné sily) do ázijskej krajiny schválila vo štvrtok jednohlasne Bezpečnostná rada OSN.
Nemecký kabinet včera v súvislosti s udelením mandátu medzinárodným silám súhlasil, že krajina prispeje do ISAF 1200 vojakmi. Parlament tento návrh prerokuje na mimoriadnej schôdzi v sobotu. Nemeckí vojaci budú vytvárať oddiel v sile 1450 mužov spolu s Holanďanmi a Dánmi. Termín ich vyslania zatiaľ nie je známy.
USA uznajú novú prechodnú afganskú vládu hneď po tom, ako jej členovia v sobotu zložia prísahu. Oznámil to dnes americký osobitný vyslanec v Afganistane James Dobbins. Podľa hovorcu amerického veľvyslanectva v Kábule to bude po prvý raz, čo USA uznajú vládu v tejto stredoázijskej vojnou zničenej krajine od sovietskej invázie v roku 1979.
Powell zamieta špekulácie o možnom útoku na Irak
Washington - Minister zahraničných vecí USA Colin Powell zamietol špekulácie, že Irak by sa mohol stať ďalším terčom v americkej protiteroristickej kampani. Vojenský úspech v Afganistane nie je podľa Powella zárukou podobného úspechu v Iraku.
Šéf americkej diplomacie však napriek odmietnutiu špekulácií o možnej kampani smerujúcej k zvrhnutiu irackého prezidenta Saddáma Husajna uviedol, že Irak je "vždy" súčasťou americkej agendy. "Neustále prehodnocujeme naše plány," povedal Powell.
Najmenej päť predpokladaných francúzskych členov teroristickej organizácie al-Káida, vedenej saudskoarabským miliardárom a fundamentalistom Usámom bin Ládinom, zadržiavajú a vypočúvajú v súčasnosti pakistanské úrady. S odvolaním sa na oficiálne pakistanské zdroje to oznámila agentúra AFP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.