predchádzal rad sprievodných divadelných akcií na pešej zóne v centre mesta. Podľa režiséra mali upútať pozornosť na zrekonštruovanú budovu, ktorá skrýva históriu prešovského divadla. Večerný galaprogram v staronovej divadelnej sále premietali v priamom prenose na plátno na Hlavnej ulici. Vo večernom mraze však upútal len hŕstku skalných priaznivcov divadla, ktorý kvôli obmedzeniu priestorom nemohli dnu.
Večer začal pred „divadielkom" DJZ tesne pred siedmou večer. Zmrznutých čakajúcich najskôr zahriali cigánky páleným. Na koči sa pred budovu vzápätí doviezol a bránu symbolickým megakľúčom otvoril sám Jonáš Záborský, v sprievode čerta a anjela. Záborského vo štvrtok večer stvárnil šéf činohry divadla Peter Lejko.
Nádherné priestory, postavené v polovici 19. storočia podľa vzoru v Budapešti, prišla znovuotvoriť tristovka známych ľudí z Prešova, ale i celého Slovenska. Všetko dobré mu zapriali Milan Gacík ako štátny tajomník ministerstva kultúry, primátor Prešova Juraj Kopčák i prednosta Krajského úradu v Prešove Jozef Polačko.
Oživenie divadla pozdvihol spomienkou na svoje prvé predstavenie Desať dní, ktoré otriasli svetom. „Nebolo to tu, ale tak to so mnou otriaslo, že som nechcel vidieť už žiadne divadlo. Chuť na toto umenie som znovu našiel až v tomto divadle."
Symboliku troch kráľov na seba vzali riaditelia Divadla Slovenského národného povstania v Martine Ivan Giač, košického divadla Thália Péter Kolár a prešovského Divadla Alexandra Duchnoviča Marián Marko. Riaditelia národnostných divadiel Thália a DAD pozdravili prítomných a divadielko v rodnej reči.
Na nových doskách starého divadla sa počas otváracieho programu objavil aj deväťdesiatnik František Rello. Divadlu venoval po jeho vzniku pätnásť rokov ako jeho riaditeľ. Prítomným vyrozprávali príbeh vzniku divadla. Spomenul hercov, ktorých nachádzali v ochotníckych divadlách, a podotkol, že „takých dnes neprodukujú ani vysoké školy. V tomto divadle počuje divák, ako herec na javisku dýcha," pochválil akustickú históriu ex-riaditeľ Rello. „O tom, čo sa dialo na tomto javisku, vedela celá republika," uviedol s vierou, že to bude tak aj po tomto otvorení.
Odovzdávanie sympatií a prianie všetkého dobrého ukončil a divadelný program na javisku začal Michal Dočolomanský piesňou z muzikálu Na skle maľované „Zbohom buď, lipová lyžka". Akustiku, o ktorej hovoril František Rello, naplno odskúšala operná speváčka veľkého formátu Ida Kirillová. Ďalšou odchovankyňou prešovského divadelného stánku bola vo štvrtok na javisku Anka Šišková. Ódu pre rum a koňak na zahriatie zaspieval Marián Geišberg.
S divadlom v prešovskom galaprograme začali aj krajania z prešovského DAD-u. Obecenstvu ponúkli prvý výstup z druhého dejstva svojej úspešnej inscenácie Oblomov. Mimoriadne temperamentný a rytmicky našliapaný bol úryvok zo Straussovej operety Cigánsky barón. V DJZ mala premiéru len pred mesiacom. Žensky zákon na javisku presadili Kveta Stražanová s Editou Kriškovou. Výstupy boli doplnené ukážky z premiér DJZ od jeho vzniku po súčasnosť, premietnutými na plátno. V závere dostal symbolický Záborského kľúč nový riaditeľ divadla František Javorský. Odovzdával mu ho Jozef Šilan, ktorý pred desiatimi rokmi priestory zatváral. Vyvrcholením programu boli Aleluja teatrum - vianočné koledy, avizovaný živý betlehem chýbal.
Po skončení programu sme oslovili evidentne dojatého riaditeľa Javorského, ktorý prišiel Prešovu pomôcť z divadla Andreja Bagara v Nitre. „Mám radosť, že bude táto budova znovu slúžiť a že tu budeme môcť robiť pekné veci," uviedol. Stratégiu obsadenia priestorov starého a súčasne nového divadla má premyslenú. „Pre túto sálu budeme robiť špeciálne také predstavenia, ktoré by mali umelecké ambície ísť na festival, alebo aj niekde do sveta. V nových priestoroch zrejme budeme robiť tak trochu komerciu, tu iný druh dramatiky."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.