občas. Ako sme už niekoľkokrát informovali, v dôsledku hladovania a zlej, dokonca absentujúcej starostlivosti, uhynulo na tejto farme deväť dojníc. Vlastník kráv, firma Agroprodukt, s. r. o., sa o zvieratá nepostaral i napriek niekoľkým výzvam Regionálnej veterinárnej správy Košice-okolie. Udalosti nabrali konečne správny smer, až koncom minulého týždňa, kedy kravy a ďalšie hospodárske zvieratá prevzal už nový majiteľ, a to firma Agroces, spol. s r. o., v susedných Cesticiach.
Ako sa zvieratám darí, sme sa opätovne išli presvedčiť na vlastné oči. V hospodárskom dvore priamo v obci Cestice sme však kravy nenašli. "Áno, už sme ich prevzali, ale momentálne sa nachádzajú v našej prevádzke v Janíku," informovala nás istá pracovníčka firmy, ktorá nechcela byť menovaná a doplnila: "Tam sú v karanténe a je o nich veterinárne postarané. Celkovo máme z Buzice 111 kusov dojníc, pretože štyri zdochli po prevoze, 79 kusov mladého hovädzieho dobytka, 170 kusov oviec a jedného plemenného býka. Snáď v najlepšom stave boli ovce. O všetky zvieratá je už postarané, ale čo nás to stojí finančne, to vám neprezradím. Je to však dosť vysoká peňažná čiastka."
Naša púť za kravami preto pokračovala ďalej. V Janíku sme sa dostali len po bránu hospodárskeho dvora, keďže zamestnanci dostali príkaz, nikoho dnu nevpúšťať. Ani s konateľom firmy Ernestom Tóthom sa nám nepodarilo spojiť, ktorý jediný vraj môže udeliť povolenie vstupu.
Napriek tomu, nám ochotne i v Janíku pracovníci potvrdili, že o zvieratá je už postarané. "Dostávajú už pravidelne žrať, ale chúďatá sú úplne podvýživené."
O tieto zúbožené tvory sa stará súkromný veterinár MVDr. Marián Poldauf. Podľa jeho slov, zvieratá boli prevezené počas piatka a soboty. "Pri prevoze uhynuli dve kravy a ďalšie dve uhynuli cez víkend. Úhyn bol dôsledkom dlhotrvajúceho hladovania. Zo všetkých uhynutých kráv som samozrejme vzal vzorky na BSE. Nemôžem ale súhlasiť s tým, že by kravy boli v karanténe. Boli riadne vyšetrené na tuberkulózu, leukózu a ďalšie choroby. Žiadne infekčné ochorenia u nich neboli zistené. Sú klinicky zdravé, len v zlom kondičnom stave, čiže v karanténe byť nemôžu. Umiestnené sú v Janíku preto, aby sa dali dokopy."
Podľa odborníkov, regenerácia takto zničeného dobytka bude trvať niekoľko mesiacov až pol roka. "Až po dlhšej dobe, budú dojnice schopné opäť produkovať mlieko. Ešte stále je okolo 40 kráv, nesmierne podvýživených. Z týchto najslabších kusov, budeme kravy postupne do 9. januára vyraďovať. Buď z chovu, alebo na nútenú porážku."
Dobytok je i v Janíku voľne ustajnený, ako v Buzici, ale predchádzajúca starostlivosť s terajšou sa nedá porovnať. "Dostávajú normálnu kŕmnu dávku, a kŕmené sú trikrát denne. Je riadne podstielané, čiže nestoja v hnoji ako v Buzici. Našťastie som u nich nezistil zápal paznechtov, ktorý vzniká z nedostatočnej starostlivosti," dodal M. Poldauf.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.