si azda ani svoju existenciu. No pre ich rodičov sú tieto vianočné sviatky najkrajšími v živote. Pretože im Ježiško v predstihu nadelil dvoch krásnych chlapčekov a tiež preto, že sa ich lekárom podarilo zachrániť. Detičky sa totiž narodili predčasne a bez lekárskej pomoci by sotva prežili.
"Chlapci prišli na svet 15. júna. Marián vážil 920 gramov, Matúš 1040. Boli takí drobučkí a nezrelí, bez intenzívnej starostlivosti by nemali žiadnu šancu. Našťastie sa im dostalo skvelej opatery. Ujali sa ich pracovníci Jednotky intenzívnej starostlivosti novorodeneckého oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach, kde strávili dva a pol mesiaca. Až začiatkom septembra sme si ich mohli konečne vziať domov," rozhovorila sa 24-ročná Viera Sorokáčová z Michaloviec.
Piaty september bol pre ňu najšťastnejším dňom v živote a vyvážil všetky predošlé obavy a prebdené noci. Pretože Vierka spolu s manželom prežívala počas tých dvoch mesiacov veľmi ťažké obdobie. Najmä v prvých týždňoch po narodení chlapcov obaja zaspávali so strachom, či nenastanú závažné komplikácie, či to deti a lekári zvládnu. Zabojovali všetci, a tak si po úmorných týždňoch manželia mohli odniesť domov dva živé batôžteky. Dvojčatká im odvtedy dávajú poriadne zabrať..
"Mať dvojčatá je náročné, predtým sme si to nedokázali predstaviť. Ale je to pre nás zároveň tá najväčšia radosť, za ktorú sa chceme poďakovať všetkým pracovníkom novorodeneckého oddelenia, zvlášť ošetrujúcemu doktorovi Krchovi," hovoria šťastní rodičia.
"U týchto detí sa jednalo o urgetný pôrod kvôli akútnemu krvácaniu. Stav chlapcov bol v prvých minútach života naozaj vážny, avšak dobre reagovali na liečbu a podarilo sa nám ich stabilizovať pomerne rýchlo. Počas prvých dní nevznikli žiadne závažné poškodenia mozgu ani zmeny na orgánoch, ktoré by spôsobili trvalé následky. Všetko dopadlo napokon dobre," reaguje MUDr Peter Krcho, PhD.
Podobných príbehov je veľa, aj keď nie každý má rovnako šťastný koniec. Stále prichádzajú na svet deti s nižšou zrelosťou, niekedy doslova na hranici životaschopnosti. Keďže stúpa kvalita zdravotnej starostlivosti o nedonosené deti, prežívajú dnes aj váhové skupiny, ktoré v minulosti nemali veľké šance. No s tým sa objavujú nové problémy, ktoré musia lekári riešiť.
"U detí s hmotnosťou nad 750 gramov, narodených po 27. týždni gestačného veku, by sa už nemali vyskytnúť závažné komplikácie, pokiaľ je mamička počas tehotenstva dobre sledovaná a pripravená na pôrod. Tieto deti odchádzajú vo väčšine prípadov bez trvalých následkov. Inak je to u detí narodených pred 26. týždňom. U tých neraz nastávajú veľmi závažné komplikácie, ktoré musíme riešiť okamžite. Inak je celé naše úsilie zbytočné," vysvetľuje Dr. Peter Krcho.
V takýchto prípadoch je podľa neho potrebné predovšetkým stabilizovať pľúca podaním liekov priamo do pľúc ešte na pôrodnom sále. Potom začína neustále sledovanie rozličných funkcií organizmu dieťatka. Lekári pozorujú srdce, zmeny a prestavbu cirkulácie, funkcie mozgu, pľúc, obličiek, čriev a ďalších orgánov. Od zistených výsledkov sa odvíja ďalšia liečba.
"Každý náš zásah je vždy spojený s nežiadúcimi účinkami na iné systémy. Preto je kľúčová koordinácia našich postupov a rozhodovanie vôbec nie je jednoduché. Neraz je potrebné rozhodnúť i o tak závažných krokoch, ako napríklad operácii srdiečka. Takú sme realizovali na našom oddelení v noci z jedenásteho na dvanásteho decembra, tak ako sa to robí na špičkových zahraničných pracoviskách," prezrádza P. Krcho.
Ako vysvetľuje, šlo o chirurgický zákrok u extrémne nezrelého novorodenca, ktorý sa narodil po umelom oplodnení a 158 dňoch gravidity. Ide o najnezrelejšie dieťa, ktoré prišlo na svet v košickej nemocnici a prežilo. U sedemstodesaťgramového bábätka sa našťastie podarilo už v priebehu troch dní stabilizovať pľúca, srdiečko, centrálnu nervovú sústavu i obličky. Iba funkcia čriev sa nezlepšovala kvôli pretrvávajúcemu skratu medzi aortou a pľúcnicou, ktorý bránil dostatočnému prekrveniu brušných orgánov.
"Potrebné bolo chirurgické podviazanie tejto spojky, ale vzhľadom na závažnosť stavu dieťa nebolo možné transportovať do Bratislavy. Preto sa zákrok zrealizoval priamo na našom oddelení a operácia našťastie prebehla bez akýchkoľvek komplikácií," hovorí MUDr. Krcho.
Aj keď chlapček ešte nie je z najhoršieho von, najkritickejšie týždne má už za sebou. To, že žije, aj keď prišiel na svet taký nezrelý, je jeden z malých zázrakov medicíny. Bez obetavosti zdravotníckych pracovníkov by sa ale takéto zázraky nediali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.