Korzár logo Korzár
Piatok, 5. jún, 2020 | Meniny má LauraKrížovkyKrížovky

Harry Potter a Pán prsteňov dobýjajú predvianočný trh

Pokémoni už sú pomaly "out", mestečko South Park tiež, o takých Ninja korytnačkách ani nehovoriac. Na scénu nastupuje nový fenomén, ktorý ovplyvní aj

tohoročné Vianoce. Teda hlavne darčeky pod stromčekmi. Na jednej strane je to malý okuliarnatý čarodejník Harry Potter a na druhej fenomén Pána prsteňov. K tejto "fantasymánii", ako sme to nazvali podľa žánru, do ktorého môžeme oba fenomény zaradiť, najviac prispelo ich sfilmovanie. Na plátna sa dostáva jednak prepis románu Angličanky J. K. Rowlingovej, čerstvej spisovateľskej miliardárky, Harry Potter a Kameň mudrcov, ako aj dlhoočakávaný filmový prepis románu Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa, najúspešnejšej anglickej knihy minulého storočia od J. R. R. Tolkiena.

O čom to celé je?

Harry Potter je malý, sympatický čarodejník, ktorého si vymyslela chudobná spisovateľka J. K. Rowlingová a zbohatla na ňom. No, či si ho vymyslela, je otázne, viacerí sa hlásia k jeho pôvodu. Ona však má naň autorské práva. Aj keď v knihách o Harrym Potterovi možno vystopovať viaceré postavy, či udalosti známe z iných knižiek, vo fantasy je to úplne bežný postup. A nikto na svete ich doposiaľ nedokázal takto famózne spojiť. Tolkienov Pán prsteňov sa odohráva vo fiktívnej krajine Stredozem, v ktorej vystupujú hobbiti, elfi, ale i zlý Sauron. Princíp dobra a zla je vlastný obom dielam, tie Tolkienove sú však intelektuálne náročnejšie.

Kto z koho

"Za prvých päť minút predpredaja sme vydali 231 vstupeniek," povedal o filme Harry Potter a pán Prsteňov riaditeľ prešovského kina Klub Igor Slivenský a dodal: "Bude to určite najväčší filmový ťahák tohto roku." Na otázku, či prekoná aj Pána prsteňov, si však odpovedať netrúfol.

Rastislav Weber z prešovského sci-fi a fantasy klubu Pegas, ktorý je zároveň šéfom portálu fantastiky Fandom.sk, tvrdí: "Očakávam rovnaký vývoj ako vo svete. Raketový nástup Harryho Pottera, keď ho budú chcieť vidieť všetci a potom prázdne kinosály, pretože ho ľudia nebudú chcieť vidieť druhýkrát. Spoločenstvo prsteňa by malo byť emocionálne a myšlienkovo silnejšie."

V každom prípade možno tvrdiť, že úspech jedného nebude neúspechom druhého titulu. Oba totiž vypustil do obehu jeden distributér, pričom porovnávacia kampaň znásobí popularitu oboch titulov.

Trh zareagoval okamžite, k obom filmom vyšli soundtracky, po prvom slovenskom vydaní Tolkienovho Pána Prsteňov: Spoločenstvo prsteňov sa urýchlene pred Vianocami dostala na trh i dvojka Dve veže, v potravinách objavíte fazuľky každej chuti, známe z Harryho Pottera, i čokoládové žabka, v kníhkupectvách sa objavil komix Pána prsteňov, objavili sa aj takzvané "podpivníky", čiže miniverzie obidvoch slávnych diel, úspech slávi aj play-station, lego, či kartičky Harry Potter, ale aj prvé uvedenie rozhlasovej hry Pán prsteňov (prví boli Slováci - Slovenský rozhlas a Twist, druhá britská BBC), a tak ďalej...

Marketingové kolieska sa pred Vianocami roztočili naplno.

Komercia a slovenská fantasy

Overovali sme si, či je to pravda a či sa Rowlingovej a Tolkienove diela naozaj predávajú tak dobre. A či ovplyvnili aj predaj slovenských fantasy diel, ktoré sú inak na pokraji záujmu a často sú považované (toto nie je prípad iba Slovenska) za brakovú literatúru. Rastislav Weber nám prezradil, že doposiaľ žiadne knihy nepreskočili Harryho Pottera a Pána prsteňov a takejto odpovede sme sa dočkali od viacerých kníhkupcovi z nášho miniprieskumu.

"Máte správny odhad. Pán Prsteňov, prvý diel, je najpredávanejšou knihou na Dunaji a Harry Potter nasleduje hneď za ňou. Po zaradení slovenského Pána Prsteňov alebo niektorého dielu Harryho Pottera do databázy sme predali za prvý deň v priebehu niekoľkých hodín asi 150 kusov z každej knihy. Objednávky nám chodili doslova každú minútu takmer z celého Slovenska. Predali sme ich už stovky kusov a najväčší boom ešte len čakáme dva týždne pred Vianocami," povedal nám Milan Kováčik, riaditeľ internetového kníhkupectva Dunaj.

Zo slovenských fantasy kníh vyšla nedávno tolkienáda Miešanci od autorskej dvojice Štefan Konkol - Alexandra Pavelková, v kruhoch priaznivcov sci-fi a fantasy sa dočkali pozitívnych ohlasov aj Lovci a zberači od Michala Hvoreckého, ktorého však priraďujú skôr ku postmoderne, či cyberpunku. Zaujímali sme sa aj o šance týchto, no i ďalších slovenských kníh. "Každopádne, predáva sa viac kníh, aj od slovenských a českých autorov," uviedol R. Weber, podľa ktorého sa dobre predávajú knihy spomínanej A. Pavelkovej, ale hlavne Hvoreckého Lovci a zberači.

"Tí boli výborne spropagovaní. Ak dokážete mladých ľudí, ktorým je kniha určená, presvedčiť, že je to 'cool' a 'in', tak si to kúpia, aj keď len z princípu. Nie je to totiž ľahko stráviteľná kniha, skôr čosi na zamyslenie." M. Kováčik dopĺňa, že "už dávno žiadna slovenská kniha nezaujala čitateľov tak, ako práve Lovci a zberači".

Žáner fantasy, ktorého renesanciu v posledných dňoch spôsobili najmä sfilmovania Harryho Pottera a Pána Prsteňov, mal vždy svojich skalných priaznivcov, no nebolo ich veľa. Fantastika je stále považovaná za okrajový, občas až brakový žáner.

"Niektoré knihy z nášho žánru sú skutočne brakové, alebo ešte horšie," súhlasí jeden z mála slovenských fantasy autorov Štefan Konkol.

Slovenská Lady Fantasy Alexandra Pavelková (tento titul jej prischol po výhre česko-slovenskej súťaži O najlepší fantasy) tvrdí, že by osobne nikdy nevymenila fantastiku za literatúru hlavného prúdu.

"V skutočnosti nerozumiem tomu, prečo kritika, a pod jej vplyvom aj bežní čitatelia, tak podceňujú fantastiku. Veď tým istým dychom vyzdvihujú Odysseu, Rámajánu či Epos o Gilgamešovi ako najväčšie literárne diela v histórii ľudstva. Nedá sa to ničím ospravedlniť. Predsa domnienka, že v časoch Homéra boli olympskí bohovia, čarodejnice a morské príšery reálnymi, je smiešna, rovnako ako predpoklad, že ten, kto Odysseu napísal, na jednookých obrov naozaj veril. Prečo sa z minulosti dochovali práve tieto diela? Pretože sú nádherné, nadčasové, povzbudzujú predstavivosť a ponúkajú idey, ktoré platia dodnes a budú platiť aj v budúcnosti. Dúfam, že o sto či tisíc rokov niekto pochopí aj súčasnú (dobrú) fantastiku ako nadčasové dielo hodné učebníc literatúry."

Alexandra Pavelková tiež tvrdí, že dostať sa zo škatuľky fantasy literatúry medzi takzvaných "normálnych" spisovateľov je ťažké. Keď niekomu na otázku, aké knihy píše, odpovie, že sci-fi a fantasy, odpoveďou zväčša býva grimasa, v lepšom prípade otázka, o čo ide.

"Zľahka im to vysvetlím a ako príklad uvádzam film Nekonečný príbeh alebo Jastrabia žena, to väčšinou zaberá. Niekedy mám však pocit, že keby som písala porno-príbehy, ľudia by ma brali vážnejšie."

Na otázku, či budú pre slovenskú fantastiku prínosom Harry Potter a Pán prsteňov, A. Pavelková odvetila:

"Čo sa tohto týka, som skeptická. Minulosť už niekoľkokrát dokázala, že fantastika je ľuďom blízka, dajú sa ňou ovplyvniť a dokonca aj uveria, ako sa stalo v prípade zdramatizovania istého Wellsovho románu. Keď sa pozrieme na štatistiky, aké filmy vedú v rebríčku sledovanosti, sci-fi a fantasy jednoznačne vedie. Ak koncom sedemdesiatych rokov zahviezdili Hviezdne vojny, neskôr už spomenutý Nekonečný príbeh, teraz to je naozaj Harry Potter, kvôli ktorému stoja pred kinami davy ľudí. A zďaleka to nie sú typickí fanúšikovia žánru. Smutné je to, že ten istý človek, ktorý vyjde z kina s blaženým výrazom, vám o hodinu povie - Fantasy? To nepozerám, to je blbosť! Možno to máme zakódované, že sme najviac slepí voči tomu, čo sa nám najväčšmi tlačí pred oči."

Namiesto epilógu

Harry Potter i Pán prsteňov nepochybne ovplyvnia tieto Vianoce. Či pomôže ich úspech slovenským autorom, ostáva otázne. Dokedy vydrží boom fantastiky sa tiež nedá odhadnúť.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čo robiť, keď majú deti strach? Vyskúšajte tieto tipy od psychologičky
 2. Stomatologická starostlivosť verzus koronavírus
 3. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze
 4. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme
 5. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami
 6. Aj použitý kuchynský olej môžete separovať
 7. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 8. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 9. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky
 10. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 1. Ťahanovčania upratovali sídlisko, pomáhala aj mládež z Demetra
 2. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze
 3. Stomatologická starostlivosť verzus koronavírus
 4. Koronakríza zasiahla peňaženky Slovákov
 5. Členovia ASINS vrátili za rok 2019 do ekonomiky 113 mil. Eur
 6. Ako aktualizovať autonavigáciu Mio?
 7. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme
 8. Ružinovská poliklinika otvorila unikátne oddelenie
 9. Päť užitočných rád, ako si vybrať správnu klimatizáciu
 10. Našli sme budúcnosť hliníka. Je v Spišských Vlachoch
 1. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými? 29 097
 2. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 20 686
 3. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami 16 142
 4. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze 13 843
 5. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku 11 433
 6. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky 11 018
 7. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 9 823
 8. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 9 456
 9. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 9 372
 10. Ako vytriediť Mekáč doma? 8 954
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Marián Kolník takto pred časom prišiel ako svedok na súd v kauze zmenky.

Vrah futbalistu dostal 25 rokov, prokurátor žiada doživotie

Košický súd vyniesol rozsudok v prípade brutálnej vraždy v Dobšinej.

Ondrej sa o chvíľu dozvie rozsudok.

Košické kúpaliská otvoria. Na atrakcie zabudnite

Budú merať telesnú teplotu, dezinfikovať ruky, zabezpečiť musia rozostupy.

Ľudia sa už na kúpaliská tešia, chýba však teplé počasie.
POVODNE 2010 - DESAŤ ROKOV PO

Po týždni prestalo pršať. Vyšlo slnko. A pretrhla sa hrádza

Len som si povzdychla, koniec, nemáme už nič, spomína obyvateľka Zdoby.

V zdobe zatopilo desiatky domov.Dielo skazy si na svojom majetku si niektorí obyvatelia boli pozrieť na člnoch ešte pred opadnutím veľkej vody.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Trumpovi vyprázdnili námestie od pokojných demonštrantov.
Dobré ráno

Dobré ráno: Zákaz predaja v nedeľu uškodí hlavne obchodným centrám

V parlamente sú dva poslanecké návrhy.

Podcast Dobré Ráno.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Amerika horí, Trump je nahý

V našom regióne Trumpove reči o sprisahaní neprekvapujú.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Tabletky hydroxychlorochínu.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop