nevhodné alebo zle vybraté darčeky.
So zákazníkom netreba viesť vojnu, tvrdí riaditeľ bratislavskej Jednoty Adrián Ďurček. Je presvedčený, že reklamácia sa aj tak napokon obráti proti obchodníkovi. „My ich vybavujeme vždy v prospech zákazníka." Spomína na nedávnu epizódu. Kupujúca prišla s reklamáciou nakúpeného tovaru až týždeň po nákupe. „Sťažovala sa, že kúpila len jeden balík ryže, ale na bloku mala uvedené tri kusy. Po týždni to však nemohla dokázať. Povedal som jej, že porušila zákon o ochrane spotrebiteľa, keď sa nesťažovala hneď na mieste. Ale aj tak som jej vzápätí poslal dva balíčky ryže domov."
V Jednote, kde majú priemyselný tovar popri potravinách len ako okrajový sortiment, je najčastejšie reklamovaná elektronika.
V hypermarketoch Tesco v reklamáciách častokrát figuruje obuv. „Stane sa, že si kúpia nevhodné topánky," hovorí Zuzana Tomanová. „Ak nie sú nosené vonku, zákazník ich môže priniesť do 30 dní. Vymeníme mu to za akýkoľvek iný tovar, prípadne vrátime peniaze. Táto zásada platí u nás na vrátenie hociktorého tovaru. Hovoríme tomu nevhodný nákup - ak si to zákazník rozmyslí. Ide len o to, aby výrobok nebol používaný a mal všetky visačky. Samozrejme, toto pravidlo neplatí pri potravinách, pretože tie je možné reklamovať len v prípade, ak sú pokazené."
V Tescu mali skúsenosti aj so zneužívaním reklamácií. Napríklad nevymieňajú CD, videokazety, DVD-nosiče, CD-romy a počítačové programy. Zákazníci si ich väčšinou doma skopírovali a prišli vymeniť tovar za iný. Tesco bolo nútené to zatrhnúť. Tento tovar teda zákazníkovi vymenia len v prípade výrobnej chyby.
Autor: ru
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.