predovšetkým svojím najmenším ratolestiam. Urobili sme preto malý prieskum v predajniach hračiek v regióne pod Tatrami, aby sme zistili, čo práve letí a čo nie.
„V kurze sú hlavne tie hračky, s ktorými sa deti stretávajú v televíznych reklamách. Hitom sú napríklad tzv. cikacie bábiky, ktoré je nutné po vykonaní potreby prebaliť. Mali sme ich osem kusov a hoci stáli bezmála 500 korún, všetky sú už preč. Okrem toho, veľký záujem je aj o barby-domy a ďalšie podobné hračky," informovala nás Beata Gáliková z predajne hračiek Bocianik v Starej Ľubovni.
Podľa jej slov, záujem verejnosti o pokémony po počiatočnom ošiali už takmer zanikol. Naopak, po uvedení kinofilmu sa očakáva zvýšený dopyt po kúzelníkoch typu Harryho Pottera. Zatiaľ však na trhu nie je v dostatočnom množstve ani podobách. „Táto mánia na Slovensku ešte zatiaľ nezavládla," konštatovala predavačka a dodala, že rovnako klesajúci záujem je aj o plyšové hračky. Zákazníci ich zvyčajne kupujú len vtedy, ak zvieratká vydávajú nejaké zvuky. Na druhej strane, pred Vianocami sú ochotní za „plyšáky" zaplatiť aj väčšie čiastky peňazí, pretože v týchto dňoch idú na odbyt tiež večšie a samozrejme aj drahšie kusy.
V súvislosti s cenami, najdrahšia predaná bábika v predvianočnom zhone v spomenutej predajni Bocianik stála 1 590 korún. Na rekod to však zďaleka nestačí. Ten zrejme drží špecializované Baby Centrum v Poprade. „Najdrahšou hračkou, ktorú sme doteraz predali, bola stavebnica Lego dodaná na objednávku. Zákazníka vyšla na približne 10-tisíc korún," prezradila nám vedúca predajne Hanka Chovancová. Podľa nej, tento zázrak obsahoval malú kameru a dielce potrebné na vybudovanie vlastného filmového štúdia potrebného na spracovanie filmu o Jurskom parku. Ako sme sa dozvedeli v ďalšej z popradských predajní, medzi chlapčenskými hračkami prevláda záujem o autá na diaľkové ovládanie a napríklad v predajni Lienka idú najlepšie na odbyt detské hojdačky.
Spoločným menovateľom, napriek niekoľkým značne vysokým investíciám zo strany nakupujúcich, je pokles tržieb „hračkárstiev" oproti rovnakému obdobiu minulého roku. „Zákazníci veľmi pozorne sledujú cenovky. Niektorí si doslova dopredu povedia, koľko sú v predajni ochotni utratiť. Ak natrafia na podobnú hračku vyrobenú napríklad na Slovensku a v Číne, v drvivej väčšine prípadov si vyberú tú lacnejšiu," charakterizovala trend doby B. Gáliková. Skutočnosť, že zákazníci viac prezerajú tovar ako v skutočnosti nakupujú, nám potvrdili vo všetkých navštívených predajniach hračiek. Dôkazom je tiež zvýšený záujem o „akciový" predaj hračiek v supermarketoch, či doslova partiové ceny tohoto tovaru na tržniciach, ktoré sú pred Vianocami hádam najviac obliehané.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.