Tradet, s. r. o. Prešov.
Všetci totiž požiadali o štátny príspevok zo ŠFRB a keďže kolaudácie komplexu bytov sa oneskorili o 24 mesiacov, klientom hrozia sankcie, či zvýšenie úrokovej sadzby o 0,5 percenta z príspevku. Pri 500-tisícovom úvere ide zhruba o 47 tisíc korún. Zdôraznil, že pri štúdiu vzájomných zmlúv prišli na prinajmenšom vážne rozdiely v zmluvách so ŠFRB a Tradetom. Podľa jeho slov, sa na Slovensku ešte nikde nestretol s takým prístupom a je z toho zhrozený. Slová, "v zmluvách sú šialené veci", zopakoval niekoľkokrát. Rovnako, ako hodnotenie, že klienti sa v tomto prípade stali rukojemníkmi stavebnej firmy, ktorá postupovala nekompetentne, keď niekoľkonásobne navyšovala ceny za byty bez preukázaného opodstatnenia.
Hoci sme o tejto kauze už neraz informovali, pripomíname, že všetkých 148 klientov má problém zlegalizovať vlastníctvo k svojim bytom. Časť z nich, ktorá zaplatila aj navýšenú cenu, má síce kolaudačné rozhodnutia, ale chýba im vklad do katastra, teda list vlastníctva a nemôžu byty užívať.
Konateľka Tradetu T. Pavlovičová ešte v novembri pre náš denník povedala, že až do kolaudácie sú byty majetkom firmy.
"V obojstrannej zmluve sa hovorí, že po finančnom vyrovnaní a kolaudácii zabezpečíme prevod vlastníckych práv na klienta. Ak niekto má list vlastníctva a nezaplatil navýšenú sumu, tak sa nemôže domáhať vstupu do bytov tak, ako ostatní," povedala nám v súvislosti s niektorými nespokojnými klientmi, ktorí si vlastnícke právo uplatňovali súdnou cestou a prostredníctvom exekútora. Súd síce uznal ich práva, ale konateľka nie. Reakcie klientov a ich problémy s vysporiadaním však nepotvrdili jej slová.
Pri svojvoľných výmenách bytov došlo k takým nezrovnalostiam, ktoré sa budú musieť riešiť súdnou cestou, nehovoriac o tom, že konateľka Tatiana Pavlovičová neoznámila ŠFRB zámeny bytov. Až po upozornení klientov im v októbri na opakované požiadanie zaslala zoznam realizovaných, ale doteraz nevysporiadaných výmen v 27 prípadoch. V praxi to znamená, že list vlastníctva je na isté meno a kolaudácia na iné. Ukázalo sa, že problém je aj vo vysporiadaní pozemkov pod bytmi.
Ľudia sú zmätení a nevedia, ako si majú tieto zamotané vzťahy vysporiadať. Podľa I. Hurinského musia nástojiť na vypracovaní dodatku k zmluve s Tradetom a ten doručiť na ŠFRB, aby sa vyrovnali použité úvery a zlegalizovali výmeny najneskôr do polovice januára 2002.
Netajil, že v legislatíve je istá medzera, ktorú tiežpodnikatelia doslova zneužívajú. Vysvetlil, že štát síce môže úverovať výstavbu, ale nemá právo vstupovať do súkromnej stavebnej spoločnosti a jej dodávateľsko-odberateľských vzťahov. Keby teda existovala kontrola, klienti by sa do pozície rukojemníkov nikdy nedostali. ŠFRB má s klientmi tiež zmluvný vzťah a hoci sa do tejto situácie nedostali vlastnou vinou, zákon im ukladá sankcie.
"Pozvali sme klientov najmä preto, aby sme im pomohli presadiť svoje práva aj povinnosti. Musia ich vedieť v tejto situácii tvrdo uplatniť. To znamená aby byty, na ktoré dostali podporu vo forme úverov v nenávratnom príspevku, boli riadne zapísané ako ich vlastníctvo. Faktom je, že tu došlo k doslova netradičným postupom zo strany okresného úradu, najmä odboru životného prostredia a zaráža ma postoj prednostu, ktorý si nie je schopný zistiť, prečo nie sú niektoré byty skolaudované a ak sa vyhovára na komunikácie, tie boli financované z prostriedkov ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR a je vecou okresného úradu, aby kontroloval ich použitie. Pokiaľ viem, tak obec Ľubotice dostala na výstavbu komunikácií 8,5 milióna korún," vysvetlil nám vedúci útvaru zmluvných vzťahov na ŠFRB a dodal, že do konca roka musia nájsť východisko.
Navrhol, že požiada ministra výstavby a regionálneho rozvoja SR Istvána Harnu, aby v ich prípade upustil od tvrdosti zákona a nežiadal penalizáciu.
Klienti však oponovali, že ako zmluvní partneri nikdy nedali Tradetu súhlas, aby vybrala ich úvery z banky a disponovala nimi. Zhodne konštatovali, že majú dôkazy o tom, že T. Pavlovičová vybrala z Investičnej a rozvojovej banky v priebehu niekoľkých dní 89 miliónov korún ešte v roku 1998, ale stavať sa začalo až v roku 1999, pričom faktúry parafoval odbor bytovej politiky na Okresnom úrade v Prešove.
I. Hurinský ešte na zhromaždení telefonicky požiadal IRB o vysvetlenie a dozvedel sa, že prostriedky konateľka vybrala ako zálohové platby bez splnomocnenia klientov.
"Všetci nech požiadajú o prešetrenie použitia štátnych prostriedkov a my predložíme túto požiadavku banke, ako zmluvnému partnerovi," poradil klientom.
Na našu otázku, ako môžu v súčasnej situácii klienti postupovať ďalej, nám odpovedal:
"Existujú dve cesty. Dohodou, alebo súdnou cestou. V tomto prípade bude potrebné použiť oveľa tvrdšie metódy. Robím v investičnej výstavbe 32 rokov, ale to, čo som tu počul, je neuveriteľné."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.