situácie na území Gelnice a investičný program. Do úvahy sme, samozrejme, brali aj kultúrny, spoločenský a športový život v Gelnici," vyjadril sa na margo mestského rozpočtu na rok 2002 prednosta Mestského úradu v Gelnici Jozef Humeňanský.
Vzhľadom k tomu, že v rámci reformy verejnej správy dôjde v budúcom roku k niekoľkým zmenám, týkajúcich sa kompetencií mestského úradu, až dva mesiace trvalo, kým mestský rozpočet nadobudol konkrétnu podobu. Poslanci, oboznámení s budúcim hospodárením však na mestskom zastupiteľstve, konajúcom sa uplynulý týždeň zaujali k jeho obsahu v niektorých prípadoch kritický a aj odmietavý postoj.
Príjmová a výdajová časť rozpočtu je na rovnakej úrovni, teda na oboch stranách figuruje suma 22 407 000 korún. Najväčší objem peňazí, a to približne 30 percent z príjmov poputuje na výdavky verejnej správy, teda na výdavky mestského úradu a na odmeny poslancov a členov jednotlivých komisií.
"Podobne ako po ostatné roky aj v súčasnosti si mestský úrad, čo sa týka peňazí veľmi žičí. Veľmi ma prekvapila suma na nákup pohonných hmôt. Keď som si to rozrátal, vyšlo mi, že pracovníci mestského úradu môžu za tieto peniaze najazdiť denne 200 kilometrov. Na nákup pneumatík potrebuje mestský úrad zase 25-tisíc korún," vyjadril sa poslanec Peter Varga.
Kritickým komentárom neuštedril ani spôsob vypracovania rozpočtu. "Zdá sa mi že, že mestský úrad vypracovanie rozpočtu veľmi komplikuje s cieľom zahmlievať určité skutočnosti," dodal P. Varga. Motiváciou k tejto poznámke mu bolo prvotné rozpracovanie rozpočtu, ktoré pozostávalo z dvadsiatichsiedmich strán. Konečný návrh poslanca Petra Vargu teda znel, aby výdavky verejnej správy boli oklieštené o desať percent s tým, že tieto peniaze by sa rozdelili medzi iné položky.
Kritický komentár na adresu dvojmesačnej práce mestského úradu a k jej konečnému výsledku podnietil k zaujatiu stanoviska aj prednostu J. Humeňanskeho: "Počas môjho pôsobenia na gelnickom mestskom úrade som mal možnosť navštíviť aj iné sídla vedenia miest a dospel som k záveru, že my sme na tom najchudobnejšie. Spomínam si, že keď som na začínal na mestskom úrade, oprel som sa o stôl v zasadačke a ten sa rozsypal."
Napriek chronickému celoslovenskému problému, a to nedostatku peňazí sa však podľa slov J. Humeňanskeho situácia, tákajúca sa materiálneho vybavenia zlepšila. Za problém označil aj terajšie sídlo mestského úradu, a to niekoľko desiatok starú budovu s vysokými stropmi. "V miestnostiach je veľmi málo svetla, čo negatívne vplýva hlavne na zrak tých, ktorí celý deň pracujú s počítačmi," dodal J. Humeňanský.
Z dvadsiatichtroch poslancov gelnického mestského zastupiteľstva sa k argumentom prednostu priklonila tesná menšina. Dvanásti poslanci spolu s P. Vargom totiž hlasovali za to, aby sa spomínaných desať percent z výdajovej časti adresovanej verejnej správe rozdelilo, a to v priebehu budúceho roka medzi iné dôležitejšie položky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.