sviatkov väčšinu európskych krajín až po Stredozemné more. Rozmary počasia si vyžiadali niekoľko desiatok obetí na ľudských životoch.
Len v Macedónsku zahynulo 15 osôb a v ruskej metropole Moskve zamrzli traja ľudia. Extrémne nízke teploty postihli aj časti Španielska a Talianska, keď napríklad v španielskom turistickom letovisku Costa Brava namerali najnižiu teplotu za posledných 17 rokov. V iných častiach Pyrenejského poloostrova zaznamenali až mínus 21 stupňov Celzia.
V Bulharsku a v nemeckých južných spolkových krajinách masy snehu spôsobili nekontrolovateľný dopravný chaos a viacero tragických dopravných nehôd.
V niektorých častiach Grécka začali stúpať teploty a následne roztopenie snehu spôsobuje záplavy. Inde v Grécku však zase husto sneží. Vo viacerých regiónoch Peloponézskeho poloostrova je prerušená železničná doprava. V alpských oblastiach viacerých európskych krajín hrozí akútne lavínové nebezpečenstvo. Grécky Národný úrad pre počasie varoval pred snehovou búrkou, ktorá by mala v najbližších dňoch zasiahnuť väčšinu územia krajiny. Husté sneženie sa očakáva už dnes a na väčšine územia zostanú teploty vzduchu pod bodom mrazu.
Snehová búrka by mala trvať niekoľko dní a očakáva sa, že zanechá vysokú snehovú pokrývku. V oblasti Egejského mora a priľahlých ostrovoch namiesto snehu budú vyčíňať búrky s dažďom a silným nárazovým vetrom, varoval aténsky meteorologický úrad. Podobná búrka zasiahla Grécko i ďalšie krajiny Balkánskeho polostrova minulý týždeň. Búrka celkom znemožnila prístup k tisíckam horských dedín a prerušila diaľničnú dopravu.
Okrem troch obetí v ruskom hlavnom meste zaregistrovali počas sviatkov 44 poranených a podchladených osôb. Počet obetí tohtoročnej zimy v Moskve tým stúpol na 250 ľudí.
Vedľajšie cestné komunikácie a horské priesmyky boli počas sviatkov absolútne neprejazdné v Bulharsku. Viacero bulharských dedín a osád zostalo odrezaných od okolitého sveta bez elektrickej energie a dodávky pitnej vody.
V španielskej Barcelone a Tarragone ukázal teplomer počas sviatkov rovnú nulu. V tejto časti krajiny sú diaľnice a cesty úplne zľadovatelé a horské cesty prejazdné len so snehovými reťazami.
Na obľúbenom letovisku na Kanárskych ostrovoch zúria silné dažde a búrky. Ostrov La Palma je po dvoch dňoch silných dažďov odrezaný od okolitého sveta. Najznámejša talianska sopka Vezuv je od včerajška pokrytá snehovou pokrývkou.
Najmenej 15 ľudských životov si vyžiadali mrazy a extrémne chladné počasie v Macedónsku. Podľa lekárskych zdrojov bola najčastejšou príčinou smrti náhla zmena krvného tlaku spôsobená prudkou zmenou teploty. Najväčší počet osôb - sedem - zomrelo v hlavnom meste Skopje. V priebehu desiatich dní klesli teploty v Macedónsku na 15 stupňov pod nulou.
Prevládajúce silné sneženie a poľadovica komplikuje aj druhý sviatok vianočný dopravnú situáciu na nemeckých cestách a diaľniciach. Najmä v južných spolkových krajinách bola dnes premávka veľmi obmedzená. V ostatných regiónoch Nemecka sa však poveternostná situácia a stav ciest po niekoľkých dňoch značne zlepšila. Na juhu krajiny je viacero ciest úplne zľadovatených a polícia varuje pred nebezpečnou jazdou.
V Bavorsku množstvo cestných komunikácií úplne zatarasili vyvrátené stromy a v okolí Norimbergu nemohli premávať na niektorých trasách rýchlovlaky ICE. Bavorské úrady zabezpečili cestujúcim náhradnú autobusovú dopravu. V Bádensku-Württembersku je nebezpečná predovšetkým diaľnica A8 na trase zo Stuttgartu do bavorského hlavného mesta Mníchova. V porovnaní s predchádzajúcimi dňami sa nevytvárajú niekoľko stoviek kilometrov dlhé dopravné zápchy.
V lokalite Heilbronn napadlo počas noci a včerajška až 50 centimetrov nového snehu, ktorý spôsobil neprejazdnosť vedľajších cestných komunikácií. V iných krajinách ako Sasko a Durínsko, v ktorých v utorok a pondelok panoval dopravný chaos a vodiči zostali uväznení niekoľko hodín v zápchach, sa dnes situácia zlepšila.
Od začiatku evidovania meteorologických meraní v roku 1870 nebolo v Nemecku ešte nikdy tak mrazivo ako v noci na Štedrý deň. Na Funtenskom jazere v oblasti bavorskej obce Berchtesgaden klesla ortuť teplomera na mínus 45,9 stupňa Celzia. Ďalší mínusový teplotný rekord zaznamenali Nemci v susednej spolkovej krajine Bádensko-Württembersko, kde v Albstadte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.