reprezentačný stredopoliar vyhral v ankete vôbec po prvý raz v histórii. Posledný najlepší futbalista federálneho Česko-Slovenska z roku 1992 získal 307 bodov, v poradí druhý Vladimír Labant (Sparta Praha) 268, Miroslav Karhan (Besiktas Istanbul/VfL Wolfsburg) na treťom mieste získal 239 bodov. Samozrejme, že Slovák z katolíckeho klubu bol spokojný, aj keď si povzdychol, že to hádam mohlo prísť i skôr. Pretože už predtým mal Moravčík nejednu svetlú chvíľu na futbalovom trávniku, aj o tých viac v rozhovore, ktorý nám ochotne poskytol.
*****
Blahoželáme k víťazstvu v ankete. Váš pocit? Čakali ste to?
"Veril som, že by som to mohol vyhrať. Mal som naozaj úspešný rok, pretože hovoríme o roku, nie o sezóne. Vzhľadom na to, že aj Celticu sa darilo, vyhrávali sme, čo sa dalo, takže som mal šancu. Ale ako sa hovorí, človek nikdy nevie..."
Ako to bolo s vašou cestou na Slovensko. V stredu ste ešte hrali v pohári proti Livingstonu, mali sme dojem, že vás Martin O´Neill akosi nechce pustiť.
"Nie, práveže s trénerom sme sa dohodli, že ma postaví preto v stredu, aby som mal vo štvrtok voľno. Aj preto som nehral víkend predtým a ani víkend po tom, na ten som dostal voľno."
Vôbec, aký je váš vzťah k O´Neillovi a jeho vťah ku vám?
"Myslím, že veľmi korektný. Martin veľmi rešpektuje môj vek a moje kvality, tým pádom ma využíva podľa mojich schopností, ako i môjho veku. A veľmi si rozumieme."
Škóti za vás dali pri prestupe z Duisburgu 300 tisíc libier. Hovorí sa, že Škóti sú lakomí, to však bol skôr výborný obchod ako lakomosť.
"Ja si myslím, že (smiech)... že Škóti urobili ozaj dobrý obchod. Myslím, že sa im vydaril, v každom prípade, aj ja som spokojný."
To škótske lakomstvo, je to o nich pravda, alebo je to, ako hovoria samotní Škóti výmysel Angličanov?
"Ja si myslím, že je to výmysel Angličanov."
Keď sa na svoj prestup a to čo bolo pred ním, či za ním, pozriete retrospektívne - ste veľmi vďačný pánovi Venglošovi za to, že ho presadil?
"Určite áno a určite mám byť za čo. Nielen za Celtic, aj za reprezentáciu a za to, že mi otvoril oči, ako sa dá presadiť vo futbale."
Ešte späť ku ankete. Mali ste čas popozerať si, kto vás ako "umiestnil"?
"Nie, ten čas naozaj nebol."
Adamec dal vás na 10. miesto.
"Má svoj názor. Anketa je názorom mnohých ľudí, takže..."
Na 1. mieste ste boli i u nového reprezentačného trénera Jurkemika. Neuvažujete o zmene z hľadiska repre?
"Nie, nie... Ja som si dokonca sadol s pánom laurincom i Jurkemikom a dohodli sme sa, že budem nápomocný, pokiaľ sa len bude dať, ale reprezentačná éra pre mňa skončila."
Existuje možnosť, že ak by klub vypadol v 3. kole Pohára UEFA, s Valenciou, tak by ma uvoľnil do USA. To ste povedali vy, asi pred mesiacom a týkalo sa to záujmu Tampa Bay Mutiny. Celtic s Valenciou vypadol...
"Ten záujem bol, to je pravda. Ale ja som sa už rozhodol, že zostanem v Celticu do konca sezóny. Takže som sa poďakoval za ponuku, ale odmietol som."
Tampa Bay Mutiny. Pekný názov. Mutiny - vzbura. Nemal teda "rebel" Moravčík chuť sa ešte raz vzbúriť?
"Nie, naozaj nie. Bolo to najmä z rodinných dôvodov, nechcel som nechať rodinu inde."
Webstránka Celticu - najčastejšie reprezentujúci hráč: Paul McStay (76). Vy máte 42 štartov za ČSSR, ČSFR, 37 štartov za Slovensko. Spolu 79.
"Ha, ha, ha, tak o tom som nevedel."
A? Nenavrhnete im opravu?
"(Smiech) McStay bol hráč, ktorý je pre Celtic legendou. Bez ohľadu na čísla si tam zaslúži byť."
Keď sme pri číslach. V Prešove ste v minulom roku proti Nemecku A 2 vyrovnali rekord Mariána Masného v počte reprezentačných štartov. Vtedy ste sa vyjadrili, že nad číslami a rekordmi sa nezamýšľate, že tak spravíte po skončení kariéry. Už to začínate bilancovať?
"Viem o tom, že mám najviac medzištátnych štartov zo slovenských hráčov, takže som rekordér. A aj som sa už dohodoval tak, že ešte v máji budúceho roku vybehnem na jeden medzištátny zápas. Bolo by totiž pekné, keby som sa rozlúčil osemdesiatkou."
Ako vás volajú spoluhráči v Celticu?
"Lubo."
Celtic je katolícky klub. Ste katolík?
"Áno, som!"
Nejaký ten rok pred vami hrával v Celticu Poliak Dziekanowski a ten spomínal, že by asi on, teda hráč z katolíckeho Poľska, nemohol hrávať za Rangers. Vraj aj prestupová politika oboch glasgowských klubov, protestantských Rangers a katolíckeho Celticu, sa odvíjala od toho, z akej krajiny hráč je.
"To bolo pred pár rokmi, teraz to už takto nie je. Trebárs za Rangers, protestantský klub, hrá niekoľko Talianov a tí sú určite katolíci. Jednoducho, niekedy sa to dodržiavalo, teraz to už neplatí. Som si istý, že keby som pred Celticom dostal ponuku od Rangers, určite by som ju akceptoval. Nehovorím, že by som teraz chcel hrať za Glasgow Rangers, ale keby som pred Celticom tú ponuku mal, určite by som neváhal."
Milovaný a nenávidený. Dosť kontrastný názov biografie, nechceli ste niečo neutrálnejšie? V Británii sa však za 9.99 libry predáva A Life Less Ordinary. Neobvyklý život?
"Neobyčajný život."
Prečo takéto názvy? Odlišné...
"Hmmm, myslím, že každý si dá názvy podľa svojho. Uvažovali sme trebárs nad Milovaný a zatracovaný, nie nad Milovaný a nenávidený... Ale osobne sa mi aj tak páči názov Neobyčajný život, pretože naozaj môžem povedať, že som taký mal."
Hrali ste dvakrát za výber sveta. Raz v JAR a teraz v lete v Poľsku na rozlúčkovom zápase Romana Koseckeho. Dosť inkognito... Išlo to cez Swierczewskeho, vášho bývalého spoluhráča z Saint Étienne a Bastie?
"Áno."
A vy neuvažujete nad pekným rozlúčkovým zápasom? Kosecki by vám to oplatil, Swierczewski by tam bol určite rád, Henrik Larsson...
"Ja budem robiť rozlúčkový zápas, ale chcem to robiť len z domácich hráčov, niečo v zmysle ex - Nitra proti ex - Slovakia. Bude to v máji 2002 a chcem to urobiť ani nie tak kvôli mne, ako kvôli kamarátom, ktorých si chcem uctiť za to, že mi pomohli byť tým, kým som bol."
Svojho času, teda až na dvakrát, ste mali ísť do vtedy slávneho a na európsky vrchol sa tlačiaceho Olympique Marseille. Na čom to vlastne stroskotalo? A ľutujete, že ste nešli?
"Prvýkrát to bolo preto, že som odmietol ja. Bol som spokojný v Saint Étienne, kde som mal vytvorené výborné podmienky. Druhýkrát to bolo na poslednú chvíľu, dôvod neviem, odmietli ma v Marseille, tak som hneď na druhý deň podpísal Bastii."
Dali ste veľa gólov. Ktorý z nich bol najkrajší?
"Ťažko mi to je zhodnotiť narýchlo. Neviem... Ale určite dôležitý bol ten prvý v repre proti Švajčiarom v kvalifikácii na MS 1990 - a bol i veľmi pekný. A bol to zároveň veľmi dôležitý gól v mojej kariére."
Na MS 1990 ste boli pri inom momente. Vo štvrťfinále proti SRN, na vykopnutú kopačku a červenú kartu proti Nemcom si spomínate ako?
"V takýchto zápasoch by si hráč mal udržať sebadisciplínu a oslabiť mužstvo v dôležitých momentoch. Dnes to už viem a viem, že keď raz budem trénerom, že budem apelovať na hráčov, aby si udržali nervy na uzde."
Neuvažujete nad tým, že by ste svoje skúsenosti využili pri manažérskych činnostiach, trebárs v spoluprácu s Kovarčíkom z Teleaxisu?
"Všetko pripadá do úvahy. Ja už mám nejaké veci rozbehnuté s Milanom Lednickým, ktorý je agentom FIFA, takže určite budem niečo podnikať aj v tomto smere. Najprv sa však chcem rozhliadnuť, po skončení mojej kariéry, nechcem ísť do ničoho bezhlavo, najprv si to chcem naštudovať."
Kovarčík je vraj vaša rodina?
"Nie, to nie. Je však z Nitry a máme veľmi priateľské vzťahy, ktoré neustále udržiavame."
Na záver obligátna otázka. Čo vám futbal vzal a čo vám dal?
"Dal mi veľa. Všetko... A čo vzal? Okrem tých dvanástich rokov, ktoré som strávil mimo Slovenska, mi nevzal nič!"
VIZITKA ĽUBOMÍRA MORAVČÍKA
Miesto a dátum narodenia: Nitra, 22.jún 1965
Kluby: Plastika Nitra (1976 - 1990), AS Saint Etiénne (1990 - 1996), SC Bastia (1996 - 1998), MSV Duisburg (1998), FC Celtic Glasgow (1998 - ).
Reprezentácia: ČSSR/ČSFR - 42 zápasov/ 6 gólov, Slovensko 37/6, spolu 79/12.
Úspechy: Futbalista roka ČSFR 1992, Futbalista roka SR 2001, štvrťfinalista MS 1990 v Taliansku, majster Škótska 2001, víťaž Škótskeho pohára (2001), víťaz Ligového pohára (2000, 2001).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.