po Lačnovské sedlo, kde hraničí s Bachurňou. Okrem toho, že je prirodzenou hranicou dvoch historických regiónov - Šariša na východe a Spiša na západe, je dôležitým prvkom pre klimatológov - vytvára totiž nielen zrážkový tieň na východnom úbočí, ale v rámci dvoch spomínaných regiónov, ktoré sú vzdialené vzdušnou čiarou len niekoľko kilometrov, často diametrálne mení počasie. Na svoje si v Branisku prídu aj milovníci krasových útvarov - najznámejšou oblasťou je v tomto smere rezervácia Kamenná Baba pri Lipovciach, nemenej zaujímavé krasové útvary však možno nájsť aj na samotnom hrebeni pohoria, na kopci s tajomným názvom Rajtopíky.
Vrchol Rajtopíkov (1036 m n. m.) leží v južnej časti hlavného hrebeňa pohoria. V okolí najvyššieho bodu vystupujú na povrch skalné formácie triasových bridlíc, kremencov a dolomitov. Tie vytvárajú na pomerne dlhom, vyše kilometrovom úseku zaujímavý, členitý, miestami exponovaný skalnatý hrebienok s vicerými interesantnými formami reliéfu. Najznámejším je pekne formované skalné okno, cez ktoré vedie turistický chodník, vyskytujú sa tu aj skalné piliere, bloky a iné zaujímavé útvary.
Skalné okno na Rajtopíkoch je jedným z najkrajších svojho druhu na Slovensku. Podobné útvary sú známe zo Slovenského raja, Nízkych Tatier, Malej Fatry, či Súľovských vrchov. Výška otvoru je približne 4 metre. Toto skalné okno však nie je jediné svojho druhu v pohorí Branisko. Známe je skalné okno Vrátnica na hrebeni Červenej skaly, vypínajúcej sa nad krasovou tiesňavou Lačnovského potoka, ako aj menšie okná priamo v tiesňave.
Z hrebeňa Rajtopíkov na západ, smerom ku obciam Dúbrava a Harakovce, padajú príkre svahy, tzv. Harakovská stráň, často so skalnatým povrchom, na ktorých sa vyskytujú viaceré vzácne druhy rastlín a živočíchov, ako aj zachované pôvodné lesné spoločenstvá. Tieto stráne boli spoločne so spomínaným hrebeňom Rajtopíkov vyhlásené v roku 1982 za prírodnú rezerváciu na rozlohe takmer 120 hektárov.
BEDEKER
Prístup: Najbližším dostupným východiskom je známe sedlo Branisko (750 m n. m.) na hlavnej ceste Prešov - Levoča. Odtiaľ vedie zelená turistická značka, po ktorej to na vrchol Rajtopíkov trvá 1 a 1/4 hodiny. Prístup je možný aj z juhu - z Krompách alebo Spišských Vlachov sa treba dostať do podhorskej obce Vojkovce (520 m n. m.) a odtiaľ po zelenej značke cez Sľubicu (1129 m n. m.) na Rajtopíky. Táto cesta trvá 3 hodiny a je nepomerne náročnejšia.
Zaujímavosti okolia: Sľubica (1129 m n. m.), Kamenná Baba, ponor Diablova diera, jaskyňa Zlá diera, Dreveník, Spišský hrad, Sivá brada, planina Galmus.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.