osobám na košickom magistráte a v mestskej spoločnosti Kovoslužba.
Ako informoval poslancov hlavný kontrolór Ondrej Bernát, výsledkami previerky sa zaoberalo vedenie mesta aj valné zhromaždenie v Kovoslužbe, a.s..
"Treba povedať, že vina je aj na strane Kovoslužby za to, že informovala až 30. októbra mesto Košice o pohľadávke za nájomné, ale aj na strane magistrátu mesta za to, že dostatočne razantne nevymáhala túto pohľadávku."
Na základe výsledkov previerky bolo rozhodnuté, že štyrom vedúcim oddelení a to Ing. Ladislavovi Falatovi z oddelenia komunálneho rozvoja, JUDr. Milene Pučanovej z majetkového oddelenia, Mgr. Ľudmile Dancákovej z právneho oddelenia a Ing. Helene Cibuľovej z finančného oddelenia bolo odobrané osobné ohodnotenie na jeden mesiac.
"Valné zhromaždenie Kovoslužby rozhodlo, že riaditeľovi Ing. Júliusovi Bodnárovi budú krátené polročné odmeny za rok 2001, ale to bude možné zrealizovať až po ukončení hospodárskeho roku a po vyhotovení účtovnej závierky," dodal hlavný kontrolór.
Ako už Korzár informoval, pri tomto predaji mesto pred prevodom nehnuteľností na katastri nežiadalo, aby kupca a dovtedajší nájomník mestského majetku uhradil sekeru na nájomnom vo výške 1,6 milióna korún. Navyše magistrátni úradníci predali nehnuteľný majetok inej firme, ako to schválilo mestské zastupiteľstvo. Platné uznesenie totiž hovorilo o spoločnosti Autonovum, majetok ale kúpila spoločnosť Autonovum Lízing. Samozrejme bez vedomia a súhlasu mestského zastupiteľtva.
Na celú záležitosť verejne upozornil poslanec SDĽ Pavol Hanušin, ktorý žiadal, aby kontrolór celý postup vyšetril, aby mesto prijalo prísne opatrenia a boli vyvodené postihy voči zodpovedným za také nehospodárne narábanie s majetkom mesta a porušovanie platných uznesení poslancov zastupiteľstva.
Po medializácii kauzy v Korzári sa veci bleskovo pohli a firma, od ktorej si Kovoslužba musela vymáhať dlžoby súdnou cestou, odrazu dlh do poslednej koruny vyplatila. Celá dlžná suma bola vyššia ako pôvodná vo výške 1,6 milióna korún. Keďže sa k nej prirátalo ešte aj nájomné za mesiac január, čiže konečný vyplatený dlh bol 1,813 milióna korún.
"Som spokojný a mám dobrý pocit, že som sa pričinil o zaplatenie dlhu vo výške 1,8 milióna korún, ktoré by si inak musela mestská Kovoslužba vymáhať zdĺhavou súdnou cestou," komentoval výsledky previerky pozorný poslanec Hanušin.
Spokojní boli aj poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí vo štvrtok schválili opatrenia, aby sa podobné lajdácke čachre s mestským majetkom už nemohli opakovať.
"Uznesenia zastupiteľstva sú platné v každom jednom bode, čiže nemôže byť kupcom niekto iný, iba ten, čo ho schválili poslanci mestského zastupiteľstva," zdôraznil poslanec Michal Kopka (SDĽ) smerom k magistrátu a jeho úradníkom.
Po štvrtku minulého týždňa teda jasne platí, že ak kupujúci, ktorého schválilo mestské zastupiteľstvo, od kúpnej zmluvy odstúpi, bude nutné odpredaj pre iného kupujúceho opäť schváliť na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Nemenej dôležitým opatrením je, že pred podpisom každej kúpnej zmluvy bude musieť správca nehnuteľnosti (mestské firmy, ktoré spravujú majetok mesta) podať magistrátu aktuálny stav o výške nedoplatkov. A veľmi užitočným opatrením je, že v prípade ak je kúpna cena uhrádzaná v splátkach, mesto musí ešte pred prevodom nehnuteľnosti na katastri spracovať záložnú zmluvu. To aby keď náhodou prestane nový majiteľ splátky do mestskej kasy posielať (čo sa stáva veľmi často), mohlo mesto okamžite zakročiť a nezaplatenú nehnuteľnosť si zhabať a predať serióznejšiemu kupcovi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.