textilných závodov, skončí tento rok s miernym ziskom a tržbami za 215 miliónov korún.
Pôvodný zámer nájomcov bol dosiahnuť výkony vo výške 370-400 miliónov, čo sa však kvôli problémom s rozbehom niekoľko mesiacov nefungujúcej fabriky a kvôli nedostatku prevádzkového kapitálu, nepodarilo. V roku 2002 by však
mohol byť takýto plán reálny, vrátane zisku okolo 2 miliónov korún, uviedol Ondrej Gočaltovský, generálny riaditeľ spoločnosti Sklotex Plus. Podnikateľský zámer postavený na obnove produkcie sklotkanín sa ukázal ako správny. Firma viac ako 70 percent výroby exportuje predovšetkým do Ruska, Českej republiky, Poľska a Nemecka. Jej majitelia prejavili ešte pri oživení výroby záujem o kúpu fabriky, no doposiaľ tento úmysel neuskutočnili. Malo by sa tak stať začiatkom budúceho roka. Potom sú pripravení investovať do modernizácie technológie, energetiky a opravy budov, ako i do rozšírenia výrobného sortimentu.
Spoločnosť Sklotex Plus si tesne pred vyhlásením konkurzu na svoju predchodkyňu, Sklotex,a.s., prenajala 1. februára tohto roku technológiu na produkciu sklotkaním a netkaných textílií a prevzala jej pôvodný výrobný sortiment, vrátane 340 zamestnancov. Predchádzajúci majitelia podali sami návrh na konkurz kvôli predĺženiu a ešte vlani na jeseň zastavili výrobu. Majetok v účtovnej hodnote 174 miliónov korún bol zaťažený záväzkami za takmer 300 miliónov. Väčšinu z nich spoločnosť zdedila po a.s. Lykotex a časť ich pridala sama. Lykotex sprivatizovali vrcholoví manažéri (66 pecent) a spločnosť Slovmag Lubeník (34 percent) v roku 1995 a o tri roky neskôr odstúpili od zmluvy s FNM pre neschopnosť plniť záväzky privatizačnej zmluvy. Po reprivatizácii sa majetok rozdelil medzi a.s. Sklotex a spoločnosť Lykové textilné závody (LTZ), ktorá prevzala takzvanú ľanársku produkciu. Sklotex nedokázal stabilizovať produkciu a zbaviť sa dlhov. Zastavil výrobu kobercov, ktorou bola fabrika známa a sústredil sa len na sklotkaniny a netkané textílie. Každoročne vykazoval stratu, ktorá vlani dosiahla približne 30 miliónov korún. Jedným z výsledkov úpadkového hospodárenia bolo, že počet zamestnancov vo všetkých nástupníckych firmách Lykotexu, ktorý bol kedysi najväčším zamestnávateľom v Revúcej, postupne klesol za 11 rokov až takmer osemnásobne.
Prísľubom pozitívnej zmeny v Revúcej je po mnohých rokoch strát tohtoročné ziskové hospodárenie spoločnosti Sklotex plus, ktorá chce v budúcom roku zvýšiť zamestnanosť o 40-50 pracovníkov, pričom výhľadovo nevylučuje ani obnovu kobercovej produkcie.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.