tohto roka jednotlivé mestské a obecné úrady snáď na celom Slovensku. Diskusia na túto tému zabrala krompašským poslancom a predstaviteľom mesta na ich poslednom stretnutí, konajúcom sa v strede tohto mesiaca najviac času.
Pri akceptovaní nákladov vynaložených na zber, zvoz a uloženie tuhého komunálneho odpadu na skládke, bola v Krompachoch vyčíslená suma 394 korún, záväzná pre obyvateľa mesta na jeden rok. Na zmiernenie tvrdosti zákona a pretrvávajúcu neľahkú ekonomickú situáciu, vedenie mesta navrhlo poskytnúť 50 percentnú zľavu Krompašanom starším ako 70 rokov a tým, ktorí sú držiteľmi preukazov ZŤP/ S, a to na základe predloženej žiadosti.
"Pri udeľovaní výnimiek pri poplatkoch za zber a odvoz odpadu by sa malo myslieť aj na tých, ktorí napríklad študujú mimo mesta, prípadne vykonávajú základnú vojenskú službu," navrhol poslanec Ján Lörinc.
V Krompachoch žije takmer 8 700 obyvateľov, značné zastúpenie majú v tomto meste aj Rómovia. Ich poččet sa však rozširuje aj tzv. návštevami. Mnohí cezpoľní Rómovia totiž do Krompách prichádzajú za svojimi známymi či príbuznými a ostávajú u nich bývať, bez toho, aby požiadali o udelenie trvalého či prechodného pobytu. Vzhľadom k tomu, že v našej krajine vládne demokratické zriadenie, vedenie mesta nemá zákonné páky na eliminovanie tohto nelegálneho pobytu. Práve v tomto duchu predniesla svoju pripomienku aj poslankyňa Janka Cukerová. Akým spôsobom vlastne vedenie mesta prinúti platiť za odpad aj tých, ktorí ho síce produkujú, ale úradne nie sú v Krompachoch prihlásení ? Rómovia a ich zmysel pre povinnosť bola predmetom pripomienky aj poslanca Marka Skurku. "Existuje nejaký spôsob, ktorým by sa dosiahlo, aby naši rómski spoluobčania tiež platili poplatky za odvoz a likvidáciu odpadu, ktorý vyprodukujú? Aké stanovisko potom zaujme, bežný občan, ak sa dozvie, že Rómovia si neplnia svoju povinnosť?"
Prednosta Mestského úradu v Krompachoch Ing. Peter Bratko zaujal k týmto pripomienkam optimistické stanovisko. Podľa jeho slov v Krompachoch sídli mestská polícia a v nedávnej minulosti boli v lokalitách, kde bývajú Rómovia zriadené občianske stráže, ktorých doterajšia činnosť sa hodnotí veľmi pozitívne. Absentujúce poplatky sa budú môcť vymáhať aj súdnou cestu. "K otázke trvalého a prechodného pobytu, bude musieť vedenie mesta v budúcnosti zmeniť svoj postoj. Riešenie tohto problému bude však veľmi zdĺhavý proces," vyjadril sa P. Bratko.
Čo sa týka návrhu odbremeniť určitým spôsobom od platenia poplatkov za prepravu a likvidáciu tuhého komunálneho odpadu obyvateľov, ktorí sa nezdržujú v Krompachoch nepretržite, P. Bratko navrhol riešiť túto situáciu založením komisie. Jej členovia by sa v budúcnosti zaoberali individuálnymi prípadmi, týkajúcich sa udelenia zliav.
Vzhľadom k tomu, že v zákone je platba za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálnych odpadov definovaná ako miestny poplatok, iná poslanecká skupina navrhla, aby sa jednotlivými prípadmi zaoberal primátor mesta, podobne ako v prípade miestneho poplatku za psa.
Bodku za diskusiou dal zástupca primátora Jakub Záhradnik, ktorý navrhol ponechať všeobecne záväzné nariadenie o miestnych poplatkoch bez zmeny. "Mesto by nebolo schopné ustrážiť nepoctivé konanie Krompašanov. Mohlo by dôjsť k prípadu, že udelíme zľavu pri platení poplatkov rodine, kde napríklad jeden člen študuje na vysokej škole. V prípade, že dôjde k prerušeniu štúdia a dotyčný člen rodiny sa vráti domov do Krompách, nikdy to nezistíme," dôvodil svoje rozhodnutie J. Záhradnik.
K jeho názoru sa priklonila väčšina poslancov, a tak o zľavu pri platení poplatkov sa budú môcť uchádzať iba obyvatelia mesta starší ako 70 rokov a tí Krompašania, ktorí sú zdravotne, najťažšie postihnutí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.