farár. Tuším tam bol iba náhodou, vraj niekde lyžoval. Niekde na svahu bol asi aj jej syn," hovorí Mišo Leštinský o pátraní po turistke, ktorú v Tureckej pri Starých Horách strhla lavína. Tragédia sa odohrala v stredu neskoro popoludní a pátranie trvalo vyše dve hodiny. V ťažkom teréne našiel 54-ročnú Bratislavčanku Zlaticu P. záchranársky pes Ferdo, ale bola už mŕtva.
S najväčšou pravdepodobnosťou zomrela na podchladenie a vykrvácanie. Ležala viac ako meter pod povrchom lavíny. "Najprv sme našli plecniak a potom prišiel hrozný pohľad. Hlavu mala na boku, ruku trochu vpredu, okolo tela veľa krvi. Nohu mala odtrhnutú pod kolenom. Asi zomrela hneď," hovorí Mišo.
Zlatica chodievala do Tureckej o tomto čase každý rok. V stredu ráno odišli spolu s manželom a synom na túru na bežkách po okolí. Lavína ju strhla pri návrate, len niekoľko desiatok metrov od chaty, pri traverzovaní svahu. Syn bol vraj len niekoľko metrov od mamy a všetko videl. Náčelník Horskej služby oblasti Veľká Fatra Vladimír Vítek hovorí, že o lavíne sa dozvedeli krátko pred štvrtou popoludní z obce.
Zlaticu P., o ktorej ženy z obce nehovorili inak ako o milej a príjemnej panej z Bratislavy, začali hladať tridsiati členovia horskej služby, dobrovoľníci aj ľudia z Tureckej. Hoci ju našli už po dvoch hodinách, celá akcia sa skončila až pred polnocou. Masa snehu sa zastavila len asi 150 metrov nad obývanými domami. Lavína mala zhruba pol kilometra dlhé a od 15 do 50 metrov široké telo.
"Sme prekvapení, zvykne zbehnúť až sem," hovorí staršia pani a rukou pokojne ukazuje 50 - 70 metrov od svojho domu.
Chlapi v dedine neskrývali obavy. "Ste sa zbláznili? Čo ste tam robili? Stará lavína sa už trhá, zlezie druhýkrát. Nebudeme dlho čakať," ukazovali na trhliny na kopci. Obáva sa aj šéf horskej služby Vítek. "Situácia je vážna. Vysoká vrstva prachového snehu na podklade nedrží. Každý deň robíme skúšobné sondy na súdržnosť snehu s podkladom a je to zlé."
Tesne po skončení akcie v Tureckej našli oravskí záchranári v Malej Lučivnej telo sedemnásťročného chlapca, ktorého tiež zasypala lavína. Strhli ju dvaja skialpinisti, ktorí sa lyžovali na druhej strane kopca. Asi 50 ľudí a osem psov z celého Slovenska hľadalo chlapca osem hodín. Jeho dvaja priatelia sa zachránili tým, že boli mimo lavínového poľa a držali sa stromov.
"Našli sme ho už mŕtveho, sondou dve minúty pred polnocou v 3,5-metrovej hĺbke. Boli by sme ho hľadali aj do rána, aj keď každou minútou sa šance zmenšovali," povedal Pavel Brnčal, šéf Horskej služby na Slovensku, oblasť Orava. Podľa Vítka šanca na prežitie pod lavínou po dvoch hodinách je takmer nulová. Závisí od fyzických predpokladov, situácie, množstva a kvality snehu. V prachovom snehu sa väčšinou človek zadusí, v ťažkom zas väčšinou umiera na zlomeniny a podchladenie, pretože valiaca sa masa ho doslova vyzlečie.
Najväčšia lavína v oblasti Krížnej nad Tureckou padla v roku 1924 do osady Rybô, keď zahynulo 19 ľudí.
Daniel VRAŽDA
Autor: maj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.