Brixtone. Tú navštevoval aj Richard Reid
Podľa Bakera sú mladí britskí moslimovia sklamaní mešitami hlavného prúdu, ktoré slúžia predovšetkým pakistanskej a bangladéšskej komunite, a radšej sa dajú zverbovať pre nich atraktívnejšími radikálnymi skupinami, operujúcimi na okraji spoločnosti.
Baker, ktorého mešita má úzke vzťahy s miestnou komunitou i políciou, varoval, že obrovským centrom extrémistov je predovšetkým Londýn.
"Žijú tu stovky nespokojných moslimov, ktorí sú unavení z toho, ako ich rodičia ponímajú islam a ako sa toto učenie prezentuje v mešitách," hovorí 35-ročný Baker pre denník Guardian. Radikáli hovoriaci po arabsky a celkom iným jazykom islamu sú pre nich oveľa príťažlivejší, a tak to u mladých, často zmätených moslimov vyhrávajú na plnej čiare.
"Nie sú to silní jednotlivci, dá sa na nich ľahko zapôsobiť. Páči sa im ohnivá rétorika džihádu, radi počujú, že žijú medzi nevercami. Tam pramení úspech radikálneho islamského kléru," vysvetľuje Baker.
Taký bol podľa jeho slov aj Reid, ktorého polícia zatkla a obvinila na Štedrý deň z útoku na posádku lietadla spoločnosti American Airlines, letiaceho z Francúzska do Spojených štátov.
Reid začal navštevovať brixtonskú mešitu v roku 1996, keď vo väzení konvertoval na islam. Podľa Bakera to bol údajne veľmi vľúdny a láskavý človek, no smolu mal v tom, že sa nechal zlákať radikálnymi islamskými skupinami a prešiel na menej tolerantnú odnož islamu, ktorá bola mimo kontroly Bakerovej mešity.
"Keďže len nedávno prešiel na islam, požiadal ma, či by mohol prísť do mešity a naučiť sa viac o svojej novej viere a začleniť sa späť do spoločnosti. A my sme mu v tom chceli pomôcť," hovorí Baker.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.