Nielen rastliny, ale aj niektoré druhý baktérií produkujú celulózu.
Patria k nim aj "praveké" cyanobaktérie, ktoré celulózu vylučujú vo forme slizu, píšu vedci z University of Texas v Austine v časopise Plant Physiology. Tieto baktérie existovali už pred 280 miliónmi rokov a sú pravdepodobne najstaršou skupinou organizmov produkujúcich celulózu. Na základe sekvenčných analýz sa biológovia domnievajú, že rastliny prevzali produkciu celulózy od cyanobaktérií. Ukázalo sa, že enzýmy, ktoré katalyzujú biosyntézu celulózy v rastlinách a cyanobaktériách, sú si veľmi blízke.
Výmena genetických informácií medzi rastlinami a cyanobaktériami nastala pravdepodobne pred miliónmi rokov. Stalo sa tak v procese endosymbiózy, čo je výraz pre súžitie jedného organizmu v tele druhého. V tomto prípade žijú baktérie v rastlinných bunkách.
Skutočnosť, že aj cyanobaktérie produkujú celulózu, môže mať aj praktický význam. "Keď budeme schopní vyrábať s pomocou cyanobaktérií celulózu v priemyselnom meradle, možno nebude treba rúbať stromy, aby sme získali buničinu a papier," povedal Malcolm Brown z University of Texas.
Rastliny vyprodukujú každý rok asi 100 miliárd ton celulózy. Táto organická látka tvorí podstatnú časť stien rastlinných buniek, podporných tkanív a vlákien bavlny.
Autor: Austin (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.