údaje o iných skutočnostiach rozhodujúcich pre zistenie alebo overenie osobného stavu, najmä údaje o osvojení, určení otcovstva, o rozvode manželstva a podobne. Matriku tvorí kniha narodení, kniha manželstiev a kniha úmrtí. Hádam len pre zaujímavosť možno uviesť, že matriky zostávajú uložené na matričnom úrade 100 rokov od posledného zápisu. Potom sa uložia do archívov...
V súvislosti so Zákonom o prechode niektorých pôsobností z orgánov štátnej správy na obce a vyššie územné celky, ktorým sa okrem iného mení a dopĺňa aj Zákon o matrikách z roku 1994, je zrejmé, že od Nového roku budeme mať nové matričné obvody. Spomínaný zákon totiž nadobúda účinnosť 1. januára, podobne ako aj vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky z 10. decembra 2001, ktorou sa "ustanovujú územné obvody matričných úradov". Zákon hovorí o tom, že jednou z kompetencií štátnej správy, ktoré prechádzajú na obce a v Bratislave a v Košiciach na mestské časti, je aj vedenie matrík.
Uvedená vyhláška ministerstva vnútra, ktorú minister Ivan Šimko podpísal len pred niekoľkými dňami, konkrétne určuje, že na území Košíc bude odteraz päť matrík. V okrese Košice I. bude mať matričný úrad sídlo v Starom meste (s pôsobnosťou aj pre Dzungľu, Kavečany, Sever, Ťahanovce obec a Sídlisko Ťahanovce), v okrese Košice II budú dva matričné úrady: jeden na Západe (s jurisdikciou aj pre Sídlisko KVP, Myslavu, Luník IX, Lorinčík, Pereš, Poľov) a druhý v Šaci. V trojke bude jeden matričný úrad s pôsobnosťou pre mestské časti Dargovských hrdinov a Košická Nová Ves. A napokon, v okrese Košice IV. bude matričný úrad zriadený na Juhu a bude mať pôsobnosť aj pre mestské časti Barca, Krásna, Nad jazerom, Šebastovce a Vyšné Opátske. V okrese Košice-okolie začne pracovať dohromady 27 matričných úradov. Niektoré z nich budú mať pôsobnosť len v samotnej obci, kde sú zriadené (ako príklad možno uviesť Perín-Chým či Poproč), iné budú vykonávať zápisy o matričných skutočnostiach, ku ktorým došlo napríklad až v deviatich obciach. Príkladom je matričný úrad v Turni nad Bodvou alebo úrad v Bidovciach, pod ktorý bude spadať dokonca až jedenásť obcí!
Nie každému je známe, ktorý matričný úrad je kedy miestne príslušný. Na vykonanie zápisu narodenia alebo úmrtia je podľa zákona príslušný ten úrad, v ktorého obvode sa osoba narodila alebo zomrela. Ak sa nezistí, kde sa osoba narodila alebo zomrela, vykoná zápis matričný úrad, v ktorého obvode sa narodená alebo zomretá osoba našla. Ak sa niekto narodí alebo zomrie v dopravnom prostriedku, zapíše narodenie alebo úmrtie ten matričný úrad, v ktorého obvode bola narodená alebo zomretá osoba z dopravného prostriedku vyložená... Ak bol niekto vyhlásený za mŕtveho, príslušným je matričný úrad v sídle súdu, ktorý o vyhlásení za mŕtveho rozhodol. Na zápis úmrtia toho, kto bol bez štátnej príslušnosti, bol bezdomovcom alebo ktorého štátne občianstvo nemožno určiť, je vždy príslušný matričný úrad Bratislava-Staré Mesto.
Do knihy narodení sa zapisuje ako narodenie živého, tak aj narodenie mŕtveho dieťaťa, uvádza sa nielen presný dátum, ale ak ide o viacpočetný pôrod, aj časové poradie narodenia. Súčasťou údajov o živonarodenom dieťati musí byť dohoda rodičov o priezvisku dieťaťa, ak majú rôzne priezviská alebo ak nežijú spolu v manželstve, prípadne rozhodnutie súdu o určení priezviska, ak sa otec a matka nevedeli inak dohodnúť...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.