pomáhajú často lepšie než sny a pamäť vysvetliť záhady našej osobnosti.
Mnohí psychológovia si pomáhajú rodinným albumom klienta, aby vyriešili jeho psychické problémy. Deje sa to v rámci novej špecializácie pri liečení psychiky - fototerapie, ktorá obsahuje informácie o ľudských citoch.
Pokúsme sa na chvíľu vžiť do úlohy fototerapeuta. Otvorme rodinný album a položme si nasledujúce otázky: Kto je najčastejšie najbližšie k matke? Kto je najstarostlivejšie učesaný? V akom prostredí a v ktorej časti dňa sa najradšej fotografovali? Kto sa na snímkach objavuje najzriedkavejšie? Podobných otázok možno sformulovať veľa a odpovede na ne môžu odhaliť mnohé citové vzťahy v rodine.
Rodičia vždy tvrdia, že majú radi všetky deti rovnako, no fotografie môžu vravieť niečo iné. Hovoria aj o vzťahoch medzi manželmi.
Psychológ Weiser obracia dokonca pozornosť na úlohu pozadia: Veľmi dôležité je miesto, v ktorom sa radi fotografujeme. Všetko môže mať význam: pes, auto, bazén... Každá snímka... dodáva Weiser, sa stáva našim autoportrétom, dokonca aj vtedy, keď fotografujeme my, ba aj keď je na snímke len krajina. Lebo význam majú dokonca aj prvky krajiny. Nie je jedno, čo fotografujeme hory, jazerá alebo more, zátišia alebo zvieratá...
Klientom, ktorí majú psychické problémy, psychológovia odporúčajú urobiť veľa fotografií, ktoré potom s nimi interpretujú.
Pre nás ostatných môže byť prezeranie fotografií v rodinnom albume zdrojom odhalenia mnohých tajomstiev, o ktorých sme doteraz nemali ani tušenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.