sa nemal liečiť podomácky, treba ho najprv charakterizovať u lekára. Ten určí cielenú liečbu podľa toho, či ide napr. o kašeľ produktívny - s vykašliavaním hlienu. Ak nie je možné vykašľať hlien, vytvára sa v organizme veľmi vhodné prostredie pre rozmnožovanie baktérií, čo zdravotný stav ešte viac zhoršuje. K uvoľneniu pomáhajú lieky, ale tiež inhalácia éterických olejov anízu, eukalyptu a tymiánu. Iný typ je suchý kašeľ, spôsobený dráždivými látkami alebo vírusovou infekciou. V tomto prípade t.j. ak sa vytvorí hlien, nám pomôžu prípravky obsahujúce napr. skorocel alebo lišajník islandský.
Zápal priedušiek
Bronchitída - zápal priedušiek - sa prejavuje úporným kašľom, bolesťami hlavy aj na prsiach a často tiež horúčkou. Choroba môže vypuknúť buď náhle (akútna bronchitída) alebo má dlhodobý priebeh. Lekár môže predpísať lieky na uvoľnenie kašľa, uľahčenie dýchania a ak je potrebné, aj antibiotiká proti infekcii.
Astma
Astmatické záchvaty nastávajú vtedy, ak zápal alebo svalový kŕč vyvolajú stiahnutie priedušiek v pľúcach. Príznakom astmy je predovšetkým kašeľ, "sipenie" a zrýchlený tep. Väčšina záchvatov trvá iba pár minút, ale môžu sa pretiahnuť aj na celé hodiny. Vždy ich musí ošetriť lekár, pretože hrozí riziko kolapsu. Astmatické záchvaty obvykle vyvolávajú nepriaznivé klimatické podmienky, alergie, infekcie alebo stres.
Pomocníci
Záchvaty kašľa môžeme zmierniť vlhkými alebo olejovými obkladmi na hrudníku, vdychovaním horúcej pary s tymiánom, mätou a eukalyptom. Bolesti v hrdle zmierni cibuľový obklad (pokrájaná cibuľa v šatke), čaj z divizny, tymianu alebo prvosienky uvoľní a vyčistí priedušky. Nádchu vyliečime čajom z čiernej bazy a pridávaním škorice do pokrmu.
K najobľúbenejším domácim prostriedkom boja proti kašľu patrí najmä podbeľ, yzop a spomínaný skorocel. Nedocenená je žerucha alebo kapucínka, ktorú môžeme pestovať v záhradke aj na balkóne. Obsahuje rastlinné antibiotiká, ktoré sa rýchlo z tela vylučujú dychom a močom, pričom dezinfikujú dýchacie, tráviace a močové cesty. Prirodzenou cestou chráni pred infekčnými zápalmi a zlepšuje našu obranyschopnosť, fajčiarov chráni pred rakovinou pľúc. Listy a kvitnúca vňať sa preto odporúča do zeleninových šalátov. Pri zápaloch dýchacích ciest žujte čerstvé semená bez obalu. V lekárni alebo bylinkárstvach predávajú žeruchové kvapky.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.