telefonujú, lebo vzdialenosť medzi pracoviskom manžela a spoločným bytom, kde žije manželka, je aj niekoľko tisíc kilometrov. Ide o dvojice, ktoré sa pre pracovnú zaneprázdnenosť, či týždňovky vidia iba necelé dva dni v týždni aj s cestou.
Do 48 hodín sa musí vojsť všetko
Časový priestor dvoch dní je veľmi krátky, ale musí sa do neho vojsť všetko, čo patrí k plnohodnotnému vzťahu - blízkosť, neha, vášeň, konflikty i hádky. Navyše, stále sa opakujúce pravidelné vítanie, lúčenie, no najmä zvykanie si na seba. Vzťah sa ocitá pod tlakom, veď dvojica chce za dva dni všetko stihnúť a to ju veľmi zaťažuje. Niet divu, že nad týmto partnerským vzťahom visí rozchod. Ohrozuje ho viac ako tých, čo žijú stále spolu, alebo aspoň na jednom mieste. Podľa štatistík končí rozchodom 50 percent všetkých takýchto vzťahov v prvých dvoch rokoch.
Čo radí psychológ
K rozchodu sa dvojica rozhodne väčšinou pre ustavičné hádky zo žiarlivosti. Jeden druhého "vyšetruje", kde bol a čo robil, alebo si nájde na pracovisku spočiatku ucho, ktoré ho počúva, či vŕbu, ktorej sa môže vyžalovať, samozrejme ženského rodu. Celkom nový vzťah vykročil neistými krôčikmi. Podľa okolností buď pokračuje a zakotví v novom manželskom prístave alebo skončí, čo má ale určité úskalia, ale o tom až nižšie.
Psychológovia radia tým, ktorí si chcú udržať lásku na diaľku nasledujúce:
- Počas týždňa sa venujte svojim osobným koníčkom, muži väčšinou športu, ženy návšteve kultúrnych podujatí, jazykovým kurzom, zdokonaľovaniu svojej osobnosti.
- Najdôležitejšia je dôvera. Nereagujte žiarlivými scénami, ak sa partner či partnerka stýka s inými ľuďmi. Proti žiarlivosti nie je nik imúnny, ani proti nej neočkujú.
- Telefonické rozhovory často neuspokoja ani jedného z partnerov. Písanie listov prehĺbi vzťah, nemusíte sa pritom ponáhľať ako pri telefonovaní.
- Navštívte sa navzájom. Má to svoje čaro.
- Plánujte si spoločnú budúcnosť aspoň v hrubých rysoch. Ako dlho ešte budete žiť oddelene? Rysuje sa nejaké riešenie?
Vzťah na pracovisku
Pozrime sa na vzťahy, ktoré vznikajú na pracovisku. Ono je ideálnym miestom na zoznámenie a ako sme uviedli, väčšinou muž, postihnutý víkendovým vzťahom, sa do neho niekedy zapletie náhodou pri zverovaní sa so svojimi problémami. Ani ženy nie sú v tomto výnimkou. Podľa výskumu každá druhá niekedy "chodila" s niekým z pracoviska. Flirt - aspoň to tvrdia psychológovia - môže zvyšovať výkon a lepšie motivuje. Až 25 percent manželských párov je dôkazom, že láska na pracovisku ich priviedla pred oltár. Ak sme s niekým denne osem hodín v práci, nie je možné pred sebou trvalo niečo predstierať. Je to taký časový priestor, počas ktorého sa ukážu silné i slabé stránky, návyky, obavy. Ak sa takýto vzťah rozpadne, sme nútení s bývalým partnerom naďalej dobre a korektne vychádzať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.