územného celku. Pokračoval tým, že na svojej ceste po VÚC si Prešov vybral nie náhodou ako prvý, no učinil tak pre význam, aký Prešov má. Prezident uviedol, že veľmi rýchlo, v priebehu januára, sa chce stretnúť so všetkými zástupcami novovzniknutých VÚC na Slovensku.
„Prišiel som si vypočuť vaše názory, zistiť aké máte problémy, aké technické zabezpečenie." Následne zdôraznil, že činnosť VÚC nezačína na zelenej lúke, ale de facto nadväzuje na bývalé krajské národné výbory, kde on pôsobil. „Ako vidím, ste tu všetko slušní, životom skúsení ľudia. Boli ste demokraticky zvolení. Treba to akceptovať a tak aj konať a nie hriať si politickú polievočku."
Následne poslancom oznámil, že ak vznikne potreba zákon o VÚC novelizovať, netreba strácať čas. „ Ak bude treba budem o tom hovoriť s premiérom aj ostatnými." Tu prezident zdôraznil, že na Slovensku sa stále prijímajú zákony, ktoré nie sú v súlade s Ústavou. „Potom sa mi vyčíta, že ich vraciam do parlamentu."
Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík následne prezidenta Schustera informoval, že 20. decembra poslanci zložili sľub. Prvé pracovné zasadnutie poslancov prešovského VÚC sa uskutoční 15. januára. „Schválime organizačnú štruktúru a rokovací poriadok. Zvolíme podpredsedu a hlavného kontrolóra. To preto, aby úrad bol funkčný." Chudík pokračoval kritikou na adresu prednostu krajského úradu, ktorý bol poverený vytvoriť pre VÚC podmienky. „Keď som sa bol pozrieť, kde by som mal od januára sedieť, bol som zdesený. Je tam iba prázdny priestor. Všetko je vysťahované." Predseda VÚC sa kriticky vyjadril aj k tomu, že v priestoroch okresného úradu, kde VÚC má sídliť, sa napríklad vyplácajú sociálne dávky a sídlia tam iné úrady. Poznamenal, že aj zasadačku, kde sa budú schádzať, si budú musieť prenajímať. Prezident sa po týchto slovách Petra Chudíka opýtal, či majú vyhliadnutú budovu, kde v Prešove si VÚC pripraví sídlo, alebo ako v Bratislave, majú chuť stavať.
Následne zdôraznil, že on bol vždy zástancom VÚC v počte tri plus jedna. Pokračoval výzvou, aby poslanci dobre zvážili aké záležitosti si do svojej pôsobnosti preberú. „Radšej menej, ale treba aby to fungovalo," skonštatoval. Spomenul problémy zdravotníctva i školstva. „Budete to preberať s dlhmi?" - pýtal sa. „Nezvládnete to a budete kritizovaní," dodal. Prezident následne zdôraznil, že on je toho názoru, že treba stavať na domácich stredných a drobných podnikateľoch. „Zahraniční podnikatelia, to je len doplnok, na tom sa ekonomika štátu nedá stavať."
Podľa Schustera v Bratislave sa na túto tému dobre intelektuálne filozofuje, lebo tam je len 6-percentná nezamestnanosť. „Oni regiónom s dvadsaťpercentnou nezamestnanosťou nerozumejú. V súvislosti s týmto mojim názorom už preniklo na verejnosť, že organizujem niečo proti Bratislave. Na toto môžem povedať len toľko, že bol som v Kanade a tam tiež ide všetko zdola nahor. A na presadenie toho sú tu tie VÚC," zdôraznil Schuster.
Z poslancov sa do následnej neformálnej diskusie, pri ktorej prezident poslancom povedal: „Zostaňte sedieť, aby sme boli operatívnejší," zapojil poslanec Dušan Hruška. Chcel vedieť, či prezident je za to, aby sa zvýšili odvody štátu za neproduktívnych občanov. „Lekárska obec je silná a tiež jej vplyv na verejnosť. Podporujem tento názor, ale v rámci možností, ktoré sú," uviedol Schuster. Následne sa hovorilo o školstve, poľnohospodárstve, rómskej otázke i nebezpečenstve straty solidarity medzi samosprávnymi krajmi. Poslanecký názor v tomto smere taký: „Môže sa stať, že Slovensko skončí pri Malackách a všetko ostatné bude skanzen."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.