prácu nemyslí ani domáci majster a radšej v kruu priateľov a známych oslavuje. K oslavám takmer neodmysliteľne patrí aj pohárik kvalitného alkoholu, na Silvestra je tých pohárikov spravidla aj viac. Keďže je ešte len sobota a do konca roka nejaký čas zostal, inšpirovali nás práve tie poháriky, zatiaľ prázdne, pre posledné tohtoročné rady pre vás, čo máte šikovné ruky. Ponúkame vám námet na zhotovenie domácej barovej skrinky, v ktorej okrem fliaš možno uschovávať aj čisté poháre, aby boli stále poruke.
V žiadnom prípade sa do práce nepúšťajte, ak ste už s oslavou začali predčasne. Pri majstrovaní s nástrojmi, hlavne s pílou, nestačia len šikovné ruky, musí byť aj čistá hlava, aby sme pri bilancovaní roka neskončili rátaním odrezaných prstov.
Domácu barovú skrinku môžeme zhotoviť od základu ako nový kus nábytku, dá sa však prispôsobiť aj vhodná staršia skrinka, napríklad knižnica, ak v strednej časti dvoch políc obetujeme priestor určený na knihy pre menej ušľachtilé účely. Veľkosť barovej skrinky záleží od toho, k akým konzumentom patríme a čo zvykneme ponúknuť hosťom. Ak obvykle doma disponujeme len pollitrovkou rumu, nie je potrebné sa ďalej týmto riadkom venovať, škoda klince a dosky ničiť. Ale ak máme doma aspoň základnú výbavu pozostávajúcu z niekoľkých fliaš vína roznych značiek, bielych a farebných destilátov a aspoň jedného likéru, ktorú podľa potreby a spotreby dopĺňame, je príručný bar rovnako dôležitý ako knižnica.
Najvhodnejší spôsob je prispôsobenie staršej skrinky na knihy, pretože ak chceme celý kus vyrobiť ako nový, kvôli jednej barovej skrinke sa natrápime so zbytočnými policami naokolo. Nie je vhodná knižnica, ktorá má poličky na knihy od zeme až nahor, pretože má dosť plytké police a tie by pre náš účel nestačili. Najvhodnejší je typ skrine, ktorá má v dolnej časti hlbokú skrinku s dvierkami alebo zásuvkami (príborník), police na knihy tvoria hornú nadstavbu (obr. 1). Vyhovujúci môže byť tiež starší sekretár, samozrejme, ak sa tvarom hodí k nábytku, ktorý v izbe máme.
Dosky, ktoré použijeme na úpravu, by mali byť z podobného materiálu ako je pôvodná skriňa, ak sa farebne príliš líšia, môžeme v závere celý nový výtvor farebne zjednotiť a prelakovať, prípadne upraviť odtieň moridlom alebo krycou farbou. Presné rozmery barovej skrinky neuvádzame, ako sme už uviedli, záležia od individuálnych potrieb a zásob každého z nás, predsa však isté veľkosti sú limitujúce a treba ich uviesť aspoň orientačne. Keďže dolná skrinková časť máva hĺbku okolo 60 cm, poslúži ako dostatočná základňa pre náš účel. Výšku barovej skrinky si zvolíme podľa rozostupov medzi jednoltivými poličkami, ktoré sú približne 25 cm. Polmetrová výška, teda cez dve police by mala stačiť na uloženeie fliaš aj na poháre nad nimi.
Šírka nábytkových skríň je štandardná. Je to asi 120 cm, takže na domáci bar z nej obetujeme polovicu. Záleží od našich nárokov a domácich zásob, môže to byť o 10 cm viac alebo menej. Prvú policu odmontujeme, ak je uložená na kolíčkoch stačí ju vybrať, ak je napevno, musíme ju opatrne vyrezať. Barovú skrinku umiestnime do prostriedka skrine alebo na pravý či ľavý okraj. V každom prípade začneme bočnými doskami, ktoré umiestnime medzi hornú dosku základnej skrinky a druhú policu odspodu. Horná doska bude pokračovaním police vypustenej do priestoru na šírku barovej skrinky (obr. 2). Bočné steny priskrutkujeme zospodu cez dosku dolnej skrinky a zvrchu druhej police. Hornú dosku osadíme na bočné dosky pomocou drevených kolíčkov. Vstupný otvor orámujeme drevenými latkami 2x3 cm, čím vznikne zárubňa pre dvierka. Tie môžeme vyrezať podľa vnútorného rozmeru zárubne z jedného kusa drevotriesky s dyhou, ktorá farebne zodpovedá zvyšku skrinky, alebo zhotoviť ozdobnejšie dvierka, pričom jestvuje mnoho spôsobov - môžu byť plné zostavené z latiek, s rámom a stredom z farebného či matného skla a pod. Dvierka zavesíme pomocou pántov a na opačný koniec dáme magnetickú príchytku alebo zámok. Ak chceme vnútornú stranu dvierok využiť na odkladanie pohárikov, vtedy zvolíme variant plných dvierok. Z preglejky širokej asi 5 cm odrežeme dva pásy dlhé 25 cm. Do nich vyrežeme po tri otvory s priemerom 2 cm, vzdialené od seba 7 cm. Od týchto otvorov k okraju prerežeme lupienkovou pílkou cestičku v tvare písmena V, ktorou prejde stopka kalíška (obr. 3a). Na vnútornú stranu dvierok priskrutkujeme pod seba dve lišty, na ne malými skrutkami pripevníme preglejkové pásy s otvormi vo vodorovnej polohe (obr. 3b). Vznikne tak stojan na súpravu šiestich pohárikov na stopkách.
Ďalšie poháre môžeme podobným spôsobom zavesiť do hornej časti skrinky. Pásy preglejky sú dlhšie, podľa hĺbky skrinky, otvory s "véčkami" vyrežeme z obidvoch strán, takže aj šírka preglejkových pásov bude väčšia. Na preglejkový pás pripevníme do prostriedka latku, ktorá bude tvoriť medzeru pre dná pohárikov a celok priskrutkujeme zospodu k hornej doske skrinky. pre lepšiu manipuláciu s pohármi si šikovnejší z vás môžu takýto stojanček urobiť s drážkami, takže bude vysúvací.
Na záver doplníme skriňu chýbajúcou policou po stranách barovej skrinky. Použijeme na to pôvodnú policu, ktorú sme na začiatku odmontovali, akurát ju patrične skrátime. Zostáva už len naplniť bar pohármi a fľašami, ak nám po Silvestri ešte nejaké zostali...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.