bohatiera z rozprávky Ruslan a Ľudmila a ďalšie umelecké skvosty môžete vidieť na festivale snehových a ľadových sôch, ktorý sa tento týždeň konal v areáli moskovského výstaviska, niekdajšej sovietskej Výstavy úspechov národného hospodárstva.
Súťaže o najlepšiu ľadovú sochu sa v Moskve usporadúvajú už niekoľko rokov. V minulosti sa konali na Červenom alebo Puškinovom námestí, na Poklonnej hore, či v parkoch. Tohto roku sa organizátori festivalu rozhodli usporiadať tento sviatok snehu a ľadu aj napriek odporu Moskvanov vyberajú za prehliadku vstupné. Záujem o výstavu je už tradične veľký a návštevníci s obdivom sledujú prácu zdatných majstrov.
Pred budovou výstavného pavilónu národov Sovietskeho zväzu sa trblietajú ľadové kupole pravoslávnej zvonice, ktorá sa údajne na záver festivalu dokonca rozozvučí. Ľadové delo by malo strieľať a snehová hlava bohatiera Víťaza rozprávať. O prvenstvo v súťaži sa hlási množstvo medveďov, labutí a koní, ktoré sú symbolom budúceho roka. Práca s ľadovými kvádrami aktívne pokračuje a vyvrcholí koncom tohto týždňa.
Sochárom tohto roku v Moskve mimoriadne praje aj počasie. Teploty sa v noci pohybujú okolo mínus 20 stupňov a cez deň sa priveľmi nemenia. Ľadové skvosty žiaria na slnku, ako keby boli z brúseného skla. Majstri ľadového umenia si dávajú na svojich dielach záležať. Pílkou a dlátom pracujú nesmierne zručne a precízne tvoria ornamenty na historickom dele aj na fasáde Veľkého divadla.
Hostí na výstavisku víta Dedo Mráz a Sneguročka, od ktorých si záujemcovia môžu kúpiť žreb. Šťastného výhercu losovania nečaká v závere festivalu ľadová socha, ale praktické žiguli. Zmrznutých Moskovčanov bavia ľudové kapely a cirkusoví artisti. Návštevníci si môžu zaplesať priamo na stehu, prejsť sa na saniach, na koni, dať si pohárik na zahriatie či v stánku s ruskými blinami (lievancami) sa najesť.
Ľadové sochy sú tradičnou výzdobou ruských miest v zime. V centre Moskvy napríklad zdobia vchod do reštaurácie obrovská ľadová fľaša. Skutočnými majstrami v ľadovom umení sú obyvatelia Jakutska, kde sa teploty v zime pohybujú až okolo mínus 50 stupňov a kde tieto umelecké diela väčšinou vydržia do jari. Vďaka moskovským umelcom bolo umenie ľadových sôch vyzdvihnuté na profesionálnu úroveň. Tohtoročný festival ponúkol príležitosť aj majstrom ľadového sochárstva zo zahraničia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.