trópoch.
Botanický popis: Badiánik pravý patrí do čeľade badiánikovitých. Stále zelený strom dorastá do výšky 8 metrov so striedavými listami s rapíkmi, ktoré sú vajcovité, cekrajné a kožovité. Kvety sú svetlo žlté s intenzívnou vôňou. Plodom je mechúrik, ktorý po dozretí zrevnatie, je hnedý a zrastá spravidla po ôsmich do úhľadného hviezdicového súplodia. Semená sú svetlo hnedé, šošovicového tvaru a sú lesklé.
Aké druhy poznáme: Predovšetkým v Japonsku sa pestuje badiánik posvätný, ktorý sa často vysádza v okolí chrámov a nazýva sa "sikimi". Jeho súplodia sú veľmi podobné predchádzajúcemu druhu, avšak obsahujú toxický glykosid sikimin.
Čo obsahujú plody: Plody majú 4 až 5 percent silice s anetholom, terpineolom a cineolom, ďalej je prítomná kyselina olejová, palmitová a stearová.
Účinky a použitie: Badiánik sa používa pri zvracaní, nafukovaní a bolestiach brucha, pri zápche, podporuje chuť do jedla, lieči reumatizmus, ischias, svalové kŕče a má tiež močopudné účinky. Väčšinou sa pripravuje odvar zo 4 až 8 g drogy a užíva sa trikrát denne nalačno.
Ako sa užíva ako korenie: Usušené badiánové hviezdice sú známe ako korenie badián alebo hviezdicový aníz, pretože má vôňu podobnú anízu. Používa sa v domácnosti, v cukrárstve, likérnictve, parfumérii ale aj v lekárstve. Najviac sa badiánu vyrába badiánová silica.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.