predmetov II. a III. triedy.
V rožňavskej predajni Hibex zaznamenali väčší nápor vlani. Zábavnú pyrotechniku ponúkajú už tretí rok a kým zo začiatku bol záujem hlavne o petárdy a malé svetlice, postupne si ľudia zvykli na sortiment, rozšírený o modely s väčším svetelným efektom. "V minulých rokoch dávali zákazníci za pyrotechniku viac peňazí, ponuka bola totiž pre nich atraktívna. Teraz sú na predaj a kúpu sprísnené podmienky a taktiež nižšia kúpyschopnosť. U nás by radi nakúpili aj Maďari, avšak tento druh tovaru nemôžu prenášať cez hranice," povedala pracovníčka predajne Margita Horváthová.
Skúsení zákazníci podľa nej nevyžadujú podrobný výklad o používaní pyrotechniky. Ostatných poučí nielen upozornenie predavačky, ale aj návod na použitie. Hoci je tovar bezpečný a certifikovaný, predávajú ho len klientom nad 18 rokov. Najčastejšie prichádzajú deti s rodičmi, ale i stredná generácia.
V rožňavskej predajni Lovšport záujem o zábavnú pyrotechniku nepoklesol. Ako uviedla vedúca predajne, zákazníci hľadajú najmä drobnosti, ako takzvané včielky a raketky. "Niekedy nakupovali aj za tri, štyri tisícky, dnes neinvestujú viac ako 300 korún. Majú však široký výber a viac predajní s takýmto tovarom".
Už piaty rok robí ohňostroj zo strechy miestneho kultúrneho domu Revúčan Vladimír Pavko. Svetelné efekty skvalitňuje každý rok za účasti mnohých obyvateľov mesta. Zároveň je predajcom zábavnej pyrotechniky. "Zákazníci majú záujem hlavne o lacnejší tovar. Tohtoročná situácia je porovnateľná s vlaňajšou. Najdrahšie kusy ponúkam za 300 korún," uviedol V. Pavko.
Jeho pracovníci v predajni poučia pred použitím zábavnej pyrotechniky každého zákazníka. Patria k nim aj zástupcovia staršej generácie. Veľa klientov však podľa V. Pavka prichádza nakupovať v poslednej chvíli, vrátane silvestrovského dňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.