nedočkali, o nezávideniahodnej situácií, v ktorej sa ocitli obyvatelia tejto mestskej časti Gelnice. V letných mesiacoch toho roku mala byť totiž zavŕšená posledná fáza plynofikácie. Prekážku však v tomto prípade predstavovala transformácia Slovenského plynárenskému priemyslu. Kvôli tejto zmene sa stopli všetky akcie podobného druhu.
Obyvatelia Mária Huty, ktorí sú prevažne v dôchodkovom veku, spanikárili. Poniektorí vyčerpali svoje finančné zásoby na nákup plynového kotla a potrebnej technológie. Pár týždňov pred začiatkom zimy teda nevedeli akým spôsobom budú vykurovať svoje domácnosti a hlavne za čo. Žiadosť o pomoc preto prostredníctvom petície adresovali aj Úradu vlády SR.
Trochou do mlyna prispelo svojou snahou kladne vyriešiť túto situáciu aj vedenie mesta Gelnica. Petícia občanov bola uznaná a na doplynofikovanie ľavej časti Márie Huty boli vyčlenené financie vo výške 3,5 milióna korún. Po rôznych peripetiách, v predvečer vianočných sviatkov plynári konečne dovŕšili svoje dielo a 21. decembra sa konala kolaudácia, ktorej sa zúčastnila aj redakcia Spišského denníka.
Zamestnanec Slovenského plynárenského priemyslu, pracovníčka Okresného úradu v Gelnici z odboru životného prostredia a referent z Mestského úradu z oddelenia výstavby spoločne skontrolovali projektovú dokumentáciu a potom priamo v teréne preverili, či všetky jej prvky sú zhodné aj so zrealizovanou výstavbou plynofikácie. Vzhľadom k tomu, že fyzickou kontrolou celej 3,5 kilometrov dlhej trasy neboli zistené žiadne chyby, obyvatelia Mária Huty by mali už v blízkej budúcnosti vykurovať svoje domácnosti plynom. Investorovi a dodávateľovi stavby sa doručilo rozhodnutie o kolaudácií a v prípade, že sa do pätnástich dní nikto neodvolá, stavba celej plynofikácie bude ukončená aj úradne.
Jedinou prekážkou, ktorá zrejme bude stáť v ceste k tomu, aby sa majitelia domov rozlúčili s drevom a uhlím bude počasie. Prípojky do jednotlivých domov sa totiž nemôžu vykonávať pri teplote nižšej ako plus päť stupňov.
Obyvatelia Mária Huty, rozhnevaní dlhým čakaním na túto vymoženosť si ťažkali aj na to, že prípojky vedúce od hlavného plynovodu do jednotlivých domov, neboli vôbec súčasťou projektovej dokumentácie.
O vysvetlenie sme poprosili referenta Mestského úradu v Gelnici z oddelenia výstavby Jaroslava Tohola. Podľa jeho slov, projektové vypracovanie prípojok nebolo povinnosťou Slovenského plynárenského priemyslu. "Plynári mali na starosti líniovú stavbu s rozvodom stredotlaku a prípojku si každý občan už musí vybavovať prostredníctvom Mestského úradu sám," vysvetlil.
V súčasnosti je už dokonca vydaných 56 kolaudačných rozhodnutí na plynové prípojky vedúce od hlavného plynovodu k jednotlivým domom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.