plánovaný pietny park devastujú i vandali, vykrádači hrobiek, narkomani. Ešte začiatkom roku bolo zničených tridsaťosem náhrobníkov, zmizlo mnoho cenných náhrobných kameňov a pätnásť veľkých sôch anjelov. Predstavitelia Evanjelickej cirkvi v Levoči iniciovali petičnú akciu na záchranu tohto historického skvostu. Mesto však čaká na vyjadrenie okresného hygienika.
"Evanjelický cintorín nie je v súčasnosti vedený ako cintorín, ale ako parková zóna. Ak by došlo k zmene využitia, musí sa do toho zapojiť i štátna správa. Petícia občanov je jedna vec a iná sú formálne náležitosti, ktoré k tomu patria," uviedol na margo tohto problému prednosta Mestského úradu v Levoči Ľubomír Maciak. Podľa jeho slov je pre mesto žiadúce, aby táto zóna bola pre obyvateľov Levoče miestom odpočinku a relaxácie.
Korene starého cintorína, ktorý je, dá sa povedať, v centre mesta, siahajú až do obdobia protireformácie a náboženského prenasledovania. Do roku 1945 patril medzi najkrajšie cintoríny na Slovensku. V roku 1932 bol prihlásený do súťaže o najkrajší cintorín Spiša a trinásť rokov tento titul i nosil. Hoci mesto Levoča udržiava len pomník profesora Janáčka, odpočívajú tu i ďalšie osobnosti nielen slovenského, ale i európskeho rozmeru.
Pochovávanie na tomto mieste oficiálne skončilo v roku 1957 kvôli plánovanej výstavbe sídliska v susedstve. Predstavitelia evanjelickej cirkvi v liste adresovanom primátorovi a mestskému zastupiteľstvu tento dôvod spochybňujú. "Aj v Spišskej Novej Vsi a Kežmarku sú cintoríny vedľa sídlisk a pochovávanie tam dodnes zrušené nebolo. Vieme celkom presne, že v tomto prípade išlo o snahu pokoriť tunajšiu sv. cirkev. Levočskí komunistickí pohlavári chceli aj z kostola urobiť kino a z farskej budovy stravovacie zariadenie s internátom. Len vďaka solidárnemu odporu obyvateľstva sa im tieto plány nepodarilo celkom zrealizovať," píše sa v liste.
Existujú názory, ktoré hovoria, že zachrániť cintorín sa podarí len ak znova ožije pochovávanie.
"Nie je v našej kompetencii rozhodovať či sa tam bude pochovávať alebo nie. Súhlasím, že ho treba opraviť tak, aby sa zaň mesto nemuselo hanbiť," dodal Ľ. Maciak. Podľa jeho slov je potrebné počkať do januára na vyjadrenie okresného hygienika, ktorý má na to tridsať dní. "Môj osobný návrh je, aby sme evanjelický cintorín nevyužívali na klasické pochovávanie, ale urobili v ňom urnový háj."
Levočskí evanjelici sú pobúrení. Napriek tomu, že všetky incidenty, ktoré sa na cintoríne stali, boli riadne nahlásené na polícii i technickým službám a mesto tu má zamestnanca na vedľajší pracovný pomer, škôd pribúda. Niet nijakého obmedzenia pre zlodejov a vandalov.
"Mesto za štyridsať rokov neurobilo vôbec nič pozitívne. Asanovali hrobárov dom a architektonicky peknú márnicu," uvádza sa ďalej v liste. Aj oni čakajú na vyjadrenie okresného hygienika. A majú strach, aby z historicky i duchovne vzácnej pamiatky naozaj neostala len kopa kamenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.