želalo 28,4 percenta respondentov, želanie 21,4 percenta by sa týkalo zamestnania a kariéry. O nemateriálne hodnoty, ako sú rodinná pohoda, šťastie, pokojný život či medziľudské vzťahy by sa uchádzalo 18 percent opýtaných. Ďalších 11,1 percenta opýtaných zdôraznilo politické a sociálne hodnoty ako napríklad mier, zlepšenie vlády alebo sociálnu spravodlivosť.
Vyplýva to z posledného tohtoročného výskumu verejnej mienky zameraného na bilanciu a prognózy, ktorý zrealizovala agentúra MVK 8. až 14. decembra na reprezentatívnej vzorke 1 098 respondentov. Opýtaní pritom zväčša nedodržali podmienku a namiesto jediného želania uvádzali viaceré.
Spomedzi respondentov, ktorí by si želali zmenu v materiálnej a finančnej oblasti, uviedlo 9,4 percenta ako svoje želanie peniaze a bohatstvo, 4,1 percenta opýtaných by si prialo zvýšenie životnej úrovne, 3,3 percenta zvýšenie platu. O vlastný byt by zlatú rybku požiadalo 2,4 percenta opýtaných, o vlastný dom 1,9 percenta a o auto 1,3 percenta opýtaných. Viac ako 2 percentá by chceli vyhrať v lotérii, ostatní by si priali zvýšiť dôchodok, vyriešiť bytový problém, znížiť dane a ceny alebo splatiť pôžičky.
Respondenti, ktorí by pred zlatou rybkou prezentovali želanie nemateriálneho charakteru, sa najčastejšie uchádzali o rodinnú pohodu (3,6 percenta), o pokojný život (3,4 percenta) a o životné istoty (2,2 percenta). Pre necelé dve percentá je najdôležitejšie šťastie a pre 1,3 percenta opýtaných dobré medziľudské vzťahy. Viac ako jedno percento by si zaželalo lásku.
Z vyše 11 percent opýtaných, ktorých želanie by sa spájalo s politickými a sociálnymi hodnotami, si po 3,4 percenta želá mier a lepšiu budúcnosť. Necelé percento opýtaných by zázračnú rybku požiadalo, aby sa postarala o riešenie nezamestnanosti, 0,6 percenta by chcelo zlepšenie situácie v zdravotníctve a po 0,2 percenta by si zaželalo zníženie kriminality a korupcie, sociálnu spravodlivosť a bezplatné školstvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.