nasadeného kandidáta v tričku SOP v koalícii s HZDS a SDĽ, sú pre mestského šéfa Róberta Glücka nepríjemným sklamaním a rozčarovaním.
"Faktorom, prečo sa tak stalo, je viacero. Mám taký dojem, že sme podcenili kampaň každého nášho konkrétneho kandidáta. To je aj dôvod, prečo nebol zvolený ani námestník primátora a krajský šéf strany Boris Farkašovský, verejne známa osoba. Neprešiel len o 24 hlasov. Keby on bol navštívil čo len dve rodiny, tak by sa tam bol dostal," analyzuje neúspech kandidátov mestský šéf SOP v Košiciach Róbert Glück.
Košičania v SOP zažili pri voľbách do VÚC debakel hlavne v súvislosti s argumentami, ktoré niekoľkokrát vytiahli pri sporoch s bratislavským vedením, najmä predsedom Hamžíkom, keď hrozili aj možným odtrhnutím a vytvorením silnej regionálnej východniarskej strany. Tvrdenia, že v Košickom kraji, kde SOP vznikla, je aj najsilnejšia a má najviac sympatizantov, voľby do VÚC nepotvrdili. "Keď sa to tak povie, tak je to tak. Pravdou však je, že keď sme sa dávali do koalície s HZDS a SDĽ, vedeli sme, že náš voličský potencionál je nižší hlavne v okresoch mimo Košíc. To ale ešte neznamená, že aj naši voliči neprispeli k zvoleniu tých 14 poslancov za koalíciu HZDS-SOP-SDĽ, aj keď sú len z SDĽ a HZDS. K nim treba pripočítať ďalších dvoch, ktorí sú členmi SOP, ale keďže sa im neušlo miesto na kandidátkach, išli ako nezávislí. Sú to primátor Sobraniec a starosta Juhu J. Hlinka. Takže nejaký vplyv SOP vo VÚC mať bude."
Róbert Glück tvrdí, že pod neúspech SOP sa podpísal aj fakt, že ich voliči nie sú takí disciplinovaní ako voliči SMK, KDH, HZDS, či SDĽ. "Tam sa povedalo, treba ísť voliť a išlo sa. My sme vo veciach disciplíny veľmi liberálni."
Politickí analytici od vzniku SOP tvrdili, že to bude strana bez obsahu, na jedno použitie. Výťah Rudolfa Schustera do funkcie prezidenta. Výsledky volieb do VÚC akoby im dávali za pravdu...
"Takouto formuláciou by sme hlboko urazili necelých deväť percent občanov, ktorí SOP volili v posledných voľbách a prehlásili ich za totálnych blbcov, ktorý išli jednému kariéristovi pomôcť, aby sa stal prezidentom. Ale tak to rozhodne nie je. Niektorí do SOP vstúpili, alebo ňou sympatizovali preto, že si Schustera vážili, iní zase preto, že si vážili iných ľudí, ktorí s nim stranu zakladali. Boli aj takí, ktorí vstúpili aj napriek tomu, že tam Schuster bol. SOP má ľudí na postoch štátnych tajomníkov, ministerky Kadlečíkovú a Machovú, za ktorých sa určite hanbiť nebudeme musieť," nesúhlasí s politickými komentátormi Glück.
Na margo nezvolenia kandidáta trojkoalície HZDS-SOP-SDĽ Alojza Engliša v druhom kole volieb Róbert Glück hovorí: "Nie som si istý, či boli voliť všetci členovia a sympatizanti HZDS. Asi nie. Naša 400- členná základňa to nemohla zachrániť. Maďarskí voliči sú disciplinovaní a výrazne prispeli k víťazstvu protikandidáta.Život beží normálne ďalej a napriek výsledkom si nemyslím, že pre SOP nebolo správnym riešením vytvorenie koalície s HZDS a SDĽ. Bola to skúška a vôbec nevylučujem, že pôjdeme v takejto koalícii aj do komunálnych volieb, ani to, že sa k nám pridajú ďalšie nám blízke strany."
V porovnaní s poslednými komunálnymi voľbami, keď SOP v 1998 roku "kobercovým náletom" doslova obsadila všetky zastupiteľstva v Košiciach, v meste i na mestských častiach, je výsledok regionálnych volieb úplným debaklom. Čo ďalej? Nemajú košickí sopkári chuť to zabaliť, zhasnúť svetlá a ohlásiť rozchod?
"Kdeže. Práve naopak. Držíme sa toho, že čo nás nezabilo, to nás posilní. Budeme aktívne pracovať, poučíme sa z našich individuálnych chýb. Verím, že v budúcoročných voľbách, v komunálnych i parlamentných zohrá SOP svoju úlohu a bude úspešná."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.