najbolestivejšou témou zdravotníctva v Prešovskom kraji. V tomto najľudnatejšom kraji Slovenskej republiky ju zabezpečuje 12 nemocníc s poliklinikou (NsP), ktoré sú zaradené do I. až III. typu zdravotníckych zariadení.
Prešovskú Nemocnicu Jána Adama Reimana napriek snahám predstaviteľov regiónu, nezaradili do programu tzv. koncových (fakultných) nemocníc. Prešov, ako tretie najväčšie mesto na Slovensku, z programu vylúčili. Podľa P. Banduru po zriadení Fakulty zdravotníctva a sociálnych štúdií na Prešovskej univerzite by táto nemocnica mala získať štatút fakultnej nemocnice. "Aj keď nebude mať názov konečná nemocnica, veríme, že charakterom vybavenia aj svojimi službami bude kvalitná," konštatoval.
V rámci kraja sa v nastávajúcom roku uvažuje ešte o redukcii 69 lôžok, čím sa dostane zdravotníctvo v Prešovskom kraji na úroveň Európskej únie. Následné kroky reformy zdravotníctva sa podľa P. Banduru už nebudú týkať ďalšej redukcie, ale najmä efektívnejšieho využitia týchto zariadení. Ak sa presadí model vytvorenia zdravotníckych komplexov, terajšie nemocnice čaká združenie do nemocničného komplexu a ich špecializácia na určité druhy činnosti.
Spoločný komplex pre vyše 205-tisíc obyvateľov by mali vytvoriť NsP Bardejov, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou. Ďalší komplex vznikne z NsP v Humennom, Medzilaborciach a Snine pre necelých 118-tisíc obyvateľov. Popradská a kežmarská nemocnica by mala poskytovať zdravotnícke služby pre vyše 160-tisíc obyvateľov. Prešov, Stará Ľubovňa a Poliklinika Sabinov by mali vytvoriť komplex zdravotníckych služieb pre takmer 265-tisíc obyvateľov, pričom prešovská nemocnica bude aj naďalej garantom špeciálnych zdravotníckych služieb pre celý kraj.
Autor: Miša Telepovská
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.