Robievame to každý rok, aby sme aj počas voľna mali čo fajčiť. Ale tohto roku nakúpim ešte viac. Asi za dvetisíc korún. Fajčíme krátke Sparty a tie vraj majú byť od nového roka drahšie o päť korún," povedal v predvečer sviatkov tridsaťdva ročný Milan zo Smižian.
Nie je sám, ktorý prepadol doslova davovej psychóze týchto dní. Fajčiarov totiž vystrašila správa, že krátke cigarety, v dôsledku zvýšenia spotrebnej dane z tabakových výrobkov a následnej snahe priblížiť sa štandardným cenám v krajinách Európskej únie, zdražejú od prvého januára v priemere až o päť korún. U dlhých cigariet sa cena až tak radikálne nezvýši.
Fajčiari sú zúfalí, nefajčiari tiež nežiaria radosťou. "Fajčím štyridsať cigariet denne. Aj keď sú to len Marsky, veľmi to už v tomto roku zasahovalo do nášho rozpočtu. Žijeme len z môjho platu, manželka je na invalidnom dôchodku," vzdychol si päťdesiatročný Peter a jedným dychom dodal, že fajčenie je jeho poslednou radosťou v živote.
Nefajčiarka Zdena sa tiež nenechá opiť rožkom. "Nemyslím si, že sa vďaka rastu cien cigariet zníži počet fajčiarov. Ľudia budú menej jesť, horšie sa obliekať. Viac sa s cigaretami bude šmelináriť," konštatovala.
Niektorých turistov z Bratislavy okrem dobrých lyžiarskych podmienok tešil i fakt, že počas vianočnej dovolenky môžu na Spiši fajčiť ešte za "staré ceny". "V Bratislave majitelia stánkov a predajcovia už pred sviatkami zvýšili ceny cigariet aj keď zákon začne platiť až od nového roku," povedala dvadsaťročná Martina.
Fajčiarov zatiaľ problémy ešte len čakajú. Niektorí sa zásobili vopred, iných peňaženky zaplačú až od stredy. Predavači v stánkoch si však "trhali vlasy" už v posledných dňoch roku 2001. Zvýšený záujem o tabakové výrobky pocítili všetci. "Niečo podobné som ešte nezažila. Ľudia, ktorí bežne nakupujú po jednom kartóne, v súčasnosti berú naraz päť či šesť. Už niekoľkokrát sme museli dopĺňať zásoby. Tohto roku mám vďaka tomu pocit, že na Slovensku už fajčia aj deti," posťažovala sa predavačka z trafiky na Zimnej ulici v Spišskej Novej Vsi.
Aj ostatní predávajúci jej postupne ako sme ich oslovovali, dali za pravdu. "Prestal som fajčiť pred desiatimi rokmi kvôli zdravotným problémom. Dnes žehnám Bohu, že sa mi to podarilo. Veď už aj fajčenie bude výsadou bohatých. Ten obrovský nápor, ktorý sme zažili vďaka zvýšenému záujmu teraz, sa už asi nikdy nezopakuje," krúti hlavou predavač v stánku na sídlisku Mier.
Či predávajú aj deťom? "Keby ste na mojom mieste sedeli vy, nepýtali by ste sa tak hlúpo. Nervózne davy za okienkom mi nedovoľovali ani zdvihnúť oči do tváre zákazníka, nie to ešte kontrolovať jeho občiansky preukaz. Obyčajne to robievam, no teraz to bolo nemožné. Veď aj tak pre jedného fajčiara v rodine nakupovali kde sa dalo všetci jej členovia," bránil sa predavač z Tarče.
Majitelia stánkov však situáciu, ľahko pomenovateľnú i chaosom, veľmi využívali a v budúcom roku na diere v zákone i zbohatnú. Vo firme Mediapress sme sa dozvedeli, že namiesto za dvadsať tisíc kupovali podnikatelia aj desaťnásobne väčšie množstvá tabakového tovaru. Do konca roka dopredajú staré zásoby a v novom začnú predávať cigarety kúpené ešte za ceny roku 2001, no s prirážkou roku 2002. Na každej krabičke krátkych cigariet tak zákonným spôsobom a bez väčšej námahy zarobia priemerne päť korún.
Fajčenie bolo niekedy módnym trendom, ktorý je však v súčasnosti vo svete už na ústupe. Je moderné byť vegetariánom a nefajčiarom. Veď aj Richard Miller, ktorý kedysi spieval o cigaretke na dva ťahy, dnes radšej zanôti o tom, že je nahý. Mnohí Slováci si však svoj prvý ranný rituál nevedia predstaviť bez kávy a prvej rannej cigaretky.
Vojaci končiaci základnú službu sa vo vlakoch lúčili slovami: "Maj sa, Janko. Bude mi za tebou smutno… Neviem, s kým si dám ráno prvý šluk."
Všetci fajčiari potvrdia moje slová, že nájsť si cez deň päťminútovku, zastaviť sa, vypnúť a zafajčiť si, je sviatosť, rituál. Odteraz to však bude už i výsada. A na záver ešte úsmevná, no veľmi výstižná charakteristika zmyslu tejto činnosti. Povedala ju, netušiac, že ju počúvam, staršia neznáma evidentne nefajčiarka tiež vo vlaku. Svojmu oveľa mladšiemu spolucestujúcemu razantne a nahlas vysvetľovala akí sú tí fajčiari neskonale hlúpi. "Predstavte si to. Každý deň vyhodia päťdesiat korún za cigarety. Taká zbytočnosť a peniaze len tak jednoducho vyfučia do ľuftu!"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.