Dzurinda v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy pri hodnotení práce vládnej koalície v tomto roku.
Zdôraznil však, že rok 2001 sa zapíše ako rok pozitívneho obratu vo vývoji životnej úrovne. Podľa jeho slov výpočty jasne ukazujú, že tento rok došlo prvýkrát za obdobie vládnutia súčasnej koalície k miernemu rastu reálnych miezd.
Dzurinda priznal, že v oblasti znižovania miery nezamestnanosti vládna koalícia mohla a mala urobiť viac. Spomenul rok 1998, keď pri preberaní moci nemala terajšia vládna koalícia všetky potrebné informácie. Rovnako poukázal na fakt, že do praxe prišli silné populačné ročníky a tiež na pretrvávajúci demotivačný sociálny systém, keď je na Slovensku výhodnejšie byť nezamestnaným a pracovať načierno.
Poznamenal, že práve sociálny a dôchodkový systém na svoju reformu ešte len čaká. Je zrejmé, že táto vládna koalícia ju už nestihne dokončiť, no ako Dzurinda povedal, verejná diskusia sa začala. Znepokojuje ho vývoj zahraničnoobchodnej bilancie, no zároveň teší zlepšenie podmienok pre podnikateľský sektor.
Predseda vlády si myslí, že pre ďalšie volebné obdobie bude prioritou nielen dôchodková reforma, ale aj daňová, zdravotnícka, riešenie otázok vysokoškolského vzdelávania, ako aj naplnenie podstaty reformy verejnej správy.
MEDZITITUL: Koaličná diskusia nemala vždy "špičkovú kvalitu"
Diskusia medzi členmi vládnej koalície nemala v tomto roku vždy "špičkovú kvalitu". Premiér Mikuláš Dzurinda si tiež uvedomuje, že správanie sa koaličných partnerov nebolo zakaždým adekvátne.
Nemožno však zabudnúť na to, ako povedal, že dokázali "položiť na stôl" ústavnú väčšinu, prijať rozsiahlu novelu Ústavy SR. Demokracia je diskusiou a dôležitý je jej výsledok, uviedol premiér. Za rôznorodosťou a veľkosťou vládnej koalície možno hľadať aj príčinu niektorých pomalých rozhodnutí. Dzurinda ale poukázal na to, že koalícia sa napokon vždy dohodla.
Po skúsenostiach z toho, aké množstvo politických subjektov dokáže nájsť spoločnú reč, premiér tvrdí, že sa na tom dá stavať do budúcnosti. Deväť mesiacov pred parlamentnými voľbami však ešte nechce formovať budúcu vládnu koalíciu. Jej základ môžu niektorí z terajších koaličných partnerov tvoriť za predpokladu priaznivého vývoja ich strany. Dzurinda poukázal napríklad na stav v Strane demokratickej ľavice, ktorá sa dostala do veľkých problémov, vymenila lídra. Objektívne si myslí, že v súčasnosti nad jej politikou visí otáznik.
V súvislosti s nadväzovaním dialógu medzi koalíciou a opozíciou predseda vlády poznamenal, že vecný názor si vždy pozorne vypočuje. Ako však dodal, "omnoho radšej počúva názory voličov HZDS ako pána Cupera". Podľa jeho vyjadrenia sú viac o živote, podstate a nie o politických bitkách. Diskusii sa nevyhýba a ako povedal, do parlamentu na Hodinu otázok chodí častejšie ako jeho predchodca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.